Życie zatrzymane w kadrze: wieś Gazomia Stara

Zbliżał się maj – sądząc po przystrajanej w tle kapliczce, koniec lat 50-tych XX w. Kobieta z dzieckiem jadąca przez wieś rowerem, przystanęła na chwilę, ktoś zrobił zdjęcie. Czas stanął w miejscu.

Gazomia Stara, wieś leżąca w powiecie piotrkowskim w gminie Moszczenica, swoimi korzeniami sięga XIV wieku. W 1370 roku Zbilut – biskup kujawski, wydał w Raciążu przywilej Piotrowi z Zakrzewa na sołtystwo, dla osadzenia wsi na obszarze lasu biskupiego, zwanym „Gazomia”. Taką też nazwę wieś przyjęła. Na podstawie tego przywileju osadnicy mieli mieć 12 wolności i po ich upływie płacić mieli 12 groszy czynszu z łanu. Znamy nazwiska tych sprzed prawie pięciuset lat. W 1534 roku wieś zamieszkiwali gospodarze: Ćmierzowa, Grzanka, Niedźwiedź, Przybył, Pirkowicz, Michałowicz, Swiezek, Klepacz, Wiadro, Zirek, Dupany, Barteczek i Zaremba. Pewnie potomkowie niektórych żyją tam do dziś. Już wtedy była tam gospoda. W 1829 roku wieś, własność rządowa, liczyła 32 domy i miała 218 mieszkańców.

Wiele lat później, prawdopodobnie w I połowie XIX wieku, na południe od starej (jeszcze nie z nazwy) Gazomi, powstaje kolonia Gazomia (nazywana też Gazumia), gdzie osiedla się wielu mieszkańców narodowości niemieckiej. Na początku XX wieku dla odróżnienia od kolonii Gazomia (Gazumia), wieś przyjmuje nazwę Starawieś Gazomia.

W latach 30-tych XX wieku w Starej Gazomi staraniem gminy Bogusławice, do której wieś wówczas należała, i kosztem 100.000 złotych, postawiono szkołę. Wieś posiada również remizę strażacką oraz rzeczoną, uwiecznioną na zdjęciu kapliczkę, wzniesioną prawdopodobnie, jak mówi nam inskrypcja na niej umieszczona, w 1957 roku (odnowiona w roku 2000). W majowe wieczory, pod przystrojoną przez dziewczyny kolorowymi wstęgami i kwieciem z łąk kapliczką, zbierano się, by śpiewać pieśni.

Sama wieś, od końca II wojny światowej funkcjonuje już pod obecną nazwą, natomiast była kolonia, określana jest jako Gazomia Nowa. W obu wioskach życie płynie dalej.

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *