Znikające cmentarze ewangelickie: Leonów i Młoszów

Położone obecnie w pobliżu Zalewu Sulejowskiego wioski Leonów, Adamów, Młoszów, Janów i Apolanka w XIX i na początku XX wieku zamieszkiwane były w dużej części przez kolonistów niemieckich wyznania ewangelickiego. Dla zmarłych tego wyznania musiano więc zakładać cmentarze.

 

Leżące wówczas w gminie Golesze wioski zamieszkiwało wielu ewangelików. Według spisu z 1921 roku było ich: – w Leonowie 81 (na całkowitą liczbę 103 mieszkańców ), w Adamowie 31 (na 40 mieszkańców), w Młoszowie 27 (na 158), w Janowie 17 (na 116), a w Apolance 10 (na 81). Dla tych pięciu wiosek utworzono dwa małe cmentarze – w pobliżu Leonowa i Młoszowa. Co dziś po nich zostało?

 

Jak widać na załączonych zdjęciach, po cmentarzach pozostało niewiele. Na cmentarzu w Leonowie położonym przy drodze prowadzącej obecnie do kąpieliska w Bronisławowie, pozostały jedynie dwa murowane nagrobki – jeden najprawdopodobniej dziecka, oraz charakterystyczny dla cmentarzy ewangelickich duży drewniany krzyż. Z układu starych drzew można również zlokalizować dokładne granice tego cmentarza.

 

Trudno natomiast dokładnie zlokalizować miejsce położenia cmentarza w Młoszowie. Nie pozostał do obecnych czasów żaden ślad po nagrobku – widocznie istniały tam tylko usypywane z ziemi. Penetrując teren gdzie według starych map miał znajdować się cmentarz, natrafiliśmy jedynie na resztki drewna nie pochodzącego z pewnością z rosnących tam drzew, które mogłoby być szczątkami dużego krzyża. Byłby to jedyny widoczny ślad po cmentarzu ewangelickim w Młoszowie. Warto raz na jakiś czas zapalić znicz na  jednym czy drugim cmentarzu. Ku pamięci.

PJL

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *