Znikające cmentarze ewangelickie: Leonów i Młoszów

Położone obecnie w pobliżu Zalewu Sulejowskiego wioski Leonów, Adamów, Młoszów, Janów i Apolanka w XIX i na początku XX wieku zamieszkiwane były w dużej części przez kolonistów niemieckich wyznania ewangelickiego. Dla zmarłych tego wyznania musiano więc zakładać cmentarze.

 

Leżące wówczas w gminie Golesze wioski zamieszkiwało wielu ewangelików. Według spisu z 1921 roku było ich: – w Leonowie 81 (na całkowitą liczbę 103 mieszkańców ), w Adamowie 31 (na 40 mieszkańców), w Młoszowie 27 (na 158), w Janowie 17 (na 116), a w Apolance 10 (na 81). Dla tych pięciu wiosek utworzono dwa małe cmentarze – w pobliżu Leonowa i Młoszowa. Co dziś po nich zostało?

 

Jak widać na załączonych zdjęciach, po cmentarzach pozostało niewiele. Na cmentarzu w Leonowie położonym przy drodze prowadzącej obecnie do kąpieliska w Bronisławowie, pozostały jedynie dwa murowane nagrobki – jeden najprawdopodobniej dziecka, oraz charakterystyczny dla cmentarzy ewangelickich duży drewniany krzyż. Z układu starych drzew można również zlokalizować dokładne granice tego cmentarza.

 

Trudno natomiast dokładnie zlokalizować miejsce położenia cmentarza w Młoszowie. Nie pozostał do obecnych czasów żaden ślad po nagrobku – widocznie istniały tam tylko usypywane z ziemi. Penetrując teren gdzie według starych map miał znajdować się cmentarz, natrafiliśmy jedynie na resztki drewna nie pochodzącego z pewnością z rosnących tam drzew, które mogłoby być szczątkami dużego krzyża. Byłby to jedyny widoczny ślad po cmentarzu ewangelickim w Młoszowie. Warto raz na jakiś czas zapalić znicz na  jednym czy drugim cmentarzu. Ku pamięci.

PJL

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *