Stary cmentarz ewangelicki w Polichnie pod Wolborzem

Około kilometra na południe od wsi Polichno, na skraju lasu, leży stary cmentarz ewangelicki, największy tego wyznania w gminie Wolbórz. Zajmuje on powierzchnię około 2700 m². Granicę cmentarza wyznaczało dawniej być może jakieś ogrodzenie, ponieważ do dziś widoczne są słupki graniczne – jeden ocalał w całości, a pozostałości kilkunastu wystają nieco znad trawy.

W międzywojennym Polichnie, wg danych z 1924 roku, mieszkało 140 obywateli wyznania ewangelickiego (na 660 mieszkańców ogółem). Była to zdecydowanie najbardziej liczna społeczność ewangelicka w ówczesnej gminie Bogusławice. Kilkunastu ewangelików mieszkało także w sąsiedniej Żarnowicy.

Na cmentarzu w Polichnie do czasów dzisiejszych przetrwało 30 obramowanych grobów (niektóre z wypisanym imieniem i nazwiskiem zmarłego), w różnym stanie technicznym, a także jedna tablica kamienna z wyrytą inskrypcją. Widoczne są też szczątki, charakterystycznego dla cmentarzy ewangelickich, wielkiego drewnianego krzyża, w pobliżu których leży duża figurka ukrzyżowanego Chrystusa. Z niektórych nagrobków można odczytać nazwiska tam spoczywających, np: Bertha Sierpinski, Wanda Sierpinski, Karol Sierpinski, Teodor Caft, Ida Renz, Rozalia Gaczke czy Loize Ernst.

Cmentarz, choć odwiedzany co jakiś czas, o czym świadczy kilka wypalonych zniczy, z roku na rok jest w coraz gorszym stanie. Ważne i wskazane jest, by Parafia Ewangelicko-Augsburska w Piotrkowie Trybunalskim, do której cmentarz należy, poczyniła jakieś działania w zakresie ratowania go, jako miejsca pochówku zmarłych i świadectwa historii wolborskich ziem.

PJL

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *