Stary cmentarz ewangelicki w Polichnie pod Wolborzem

Około kilometr na południe od wsi Polichno, na skraju lasu, leży stary cmentarz ewangelicki – największy tego wyznania w gminie Wolbórz.

Cmentarz zajmuje powierzchnię około 2700 m². Granicę cmentarza wyznaczało być może dawniej  jakieś ogrodzenie, ponieważ do dziś widoczne są słupki graniczne – jeden ocalał w całości, a pozostałości kilkunastu wystają nieco znad trawy.

W międzywojennym Polichnie – wg danych z 1924 roku – mieszkało 140 obywateli wyznania ewangelickiego (na 660 mieszkańców ogółem). Była to zdecydowanie najbardziej liczna społeczność ewangelicka w ówczesnej gminie Bogusławice. Kilkunastu ewangelików mieszkało także w sąsiedniej Żarnowicy.

Na cmentarzu w Polichnie do czasów dzisiejszych przetrwało 30 obramowanych grobów (niektóre z wypisanym imieniem i nazwiskiem zmarłego) w różnym stanie, a także jedna tablica kamienna z wyrytą inskrypcją. Widoczne są też szczątki charakterystycznego dla cmentarzy ewangelickich wielkiego drewnianego krzyża, w pobliżu których leży duża figurka ukrzyżowanego Chrystusa.

Z niektórych nagrobków można odczytać nazwiska tam spoczywających, np: Bertha Sierpinski, Wanda Sierpinski, Karol Sierpinski, Teodor Caft, Ida Renz, Rozalia Gaczke czy Loize Ernst.

Cmentarz choć odwiedzany co jakiś czas, o czym świadczy kilka wypalonych zniczy, z roku na rok jest w coraz gorszym stanie. Ważne i wskazane jest, by Parafia Ewangelicko-Augsburska w Piotrkowie Trybunalskim, do której cmentarz należy, poczyniła jakieś działania w zakresie ratowania go, jako miejsca pochówku zmarłych i świadectwa historii piotrkowskich ziem.

Przemysław J. Łaski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *