Zamach majowy na piotrkowskim dworcu… na własne życie.

Maj 1926. Cała Warszawa żyła krwawym zamachem stanu dokonywanym w Stolicy przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Na prowincji większość ludzi żyła swoimi problemami walką z wszechobecną nędzą i brakiem perspektyw w brutalnej międzywojennej kapitalistycznej rzeczywistości.

Liczbę codziennie popełnianych samobójstw z powodu biedy nie sposób było wówczas policzyć. Każdego ranka i wieczora gazety donosiły o nowych ofiarach „cudownych lat dwudziestych, trzydziestych” jak wspominała garstka bogatych i uprzywilejowanych. Dramat, który rozegrał się na dworcu PKP w Piotrkowie był jednym z wielu podobnych.

Mieszkająca w Łodzi Stanisława Stanicka, 20-letnia służąca, od dłuższego czasu pozbawiona była pracy.W połowie maja Stanickiej zaproponowano pracę w Piotrkowie u państwa K. Uradowana dziewczyna spakowała swoje rzeczy i z małym kuferkiem wyjechała do Piotrkowa.

Gdy znalazła się na piotrkowskim dworcu kolejowym, podszedł do niej pewien nieznajomy i zaoferował jej pomoc w niesieniu pakunku. Dziewczyna wręczyła mu swoją walizeczkę nie wiedząc, że wpadła w sidła złodziejaszka. Ten szybko ulotnił się z jej kuferkiem.

Łodzianka była zrozpaczona, w walizce miała bowiem swe skromne oszczędności oraz garderobę cały swój majątek. Poszukiwania złodzieja nie dały rezultatu, więc dziewczyna rezygnując z walizki udała się do państwa K. Tam spotkał ją kolejny cios. Ci, zdążyli zatrudnić już inną służącą i nie potrzebowali jej usług.

Dziewczyna znalazła się na bruku, w obcym mieście, bez pieniędzy na powrót do Łodzi. Wstąpiła do pobliskiej apteki. Za ostatnie grosze, które miała, kupiła jodynę i niebawem na dworcu kolejowym wypijając ją targnęła się na swoje życie. Przewieziono ją do szpitala, gdzie po kilku godzinach zmarła.

Pewnie dziś spoczywa gdzieś na piotrkowskim cmentarzu. Już pewnie bez widocznego grobu. Bezimienna.

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *