Z miłości do Ukrainki…

Miłość jest ślepa? Zdarzyła się kiedyś historia, która potwierdza, że tak naprawdę jest.

Był rok 1927. Józef Książczak, 42-letni wdowiec, ojciec pięciorga dzieci, człowiek zamożny, właściciel jednej z kamienic w Piotrkowie, zakochał się w pewnej Ukraince, która od pewnego czasu na stałe mieszkała w tym mieście. Uzyskawszy zgodę ukochanej na zawarcie małżeństwa zaczął czynić przygotowania przedślubne. Niespodziewanie jednak owa Ukrainka, po kilku miesiącach od zaręczyn, w ostatnich dniach lipca, zawiadomiła go listownie, że zrywa z nim wszelkie stosunki.

Książczak zdenerwowany tym listem natychmiast udał się do niej. Kobieta potwierdziła swą decyzję. Wprost od niej udał się do redakcji jednego z piotrkowskich pism, gdzie zamówił dla siebie nekrolog na następny dzień. Po południu natomiast zaprosił kilku kolegów do restauracji, wypijając z nimi parę butelek wódki. Po kilku godzinach pożegnał się z nimi – jak się później okazało – na zawsze.

Książczak, odprowadzony przez jednego z kolegów, przyszedł do kamienicy przy Piłsudskiego 41 (obecnie Wojska Polskiego), gdzie mieszkała niewierna narzeczona. Wywołał ją przed drzwi i w trakcie rozmowy z nią wyciągnął z kieszeni rewolwer strzelając sobie prosto w serce. Padł trupem na miejscu.

Pochowano go 1 sierpnia na piotrkowskim cmentarzu. Tak to z miłości do Ukrainki Książczak osierocił pięcioro swoich dzieci.

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *