Wolbórz – czarna dziura na komunikacyjnej mapie Polski!

Jeszcze niedawno z tego niewielkiego, ale jednak miasta, mogliśmy się dostać bezpośrednio do Warszawy lub Wrocławia. Jeszcze dawniej, w czasach przedwojennych i PRL aż do końca lat 90-tych, mogliśmy bezpośrednio dojechać do Łodzi, Skierniewic czy Rawy Mazowieckiej, co wydawało się niczym niezwykłym. Dziś, coraz mniej liczne, ciasne i nierzadko śmierdzące busiki, których nie uwzględnia np. najpopularniejszy portal z rozkładami jazdy „e-podróżnik”, zawiozą nas jedynie do Piotrkowa lub Tomaszowa – w niedziele, od października tego roku,  tylko do godzin popołudniowych! W większość dni świątecznych Wolbórz jest wprost odcięty od świata!

Nie ma w okolicy takiego miasta jak Wolbórz, przez które nie przejeżdża żaden PKS, inny autokar lub pociąg! Sulejów, czy nawet pobliskie wsie Ujazd i Lubochnia – z nich możemy się dostać bezpośrednio, aż nad polskie morze! Tak więc „miasto” Wolbórz stało się czarną dziurą na komunikacyjnej mapie Polski, a wg portalu „e-podróżnik”, także turystycznej, o czym świadczy powyższe zdjęcie.

Przemysław Jakub Łaski

 

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym:

2 myśli na temat “Wolbórz – czarna dziura na komunikacyjnej mapie Polski!

 • 4 grudnia 2018 o 08:49
  Permalink

  To dość powszechny problem, wydaje mi się przyczynia się także do tego podaż samochodów osobowych, używanych, tanich, łatwo dostępnych – co dla ludzi mieszkających w mniejszych miejscowościach i tak nie skomunikowanych (wsie), jest jedynym środkiem efektywnego transportu.

  Niemniej jest to poważny problem. Była próba uruchomienia komunikacji busowej przez Wolbórz do Łodzi, ale z tego co widzę już jest nieaktualna? Był też bezpośredni autobus do Warszawy co również było nie tyle wyznacznikiem komfortu mieszkańców (dość mały procent z tego korzystał) co rangi samego miasteczka, że posiada takowe połączenie.

  Szanowny Redaktorze, swego czasu słyszałem historie, że podczas okupacji hitlerowskiej były plany na połączenie kolejowe Piotrków – Tomaszów przez Wolbórz, może jesteśmy w stanie zgłębić tą legendę? 🙂

  Odpowiedz
  • 4 grudnia 2018 o 19:05
   Permalink

   Bardzo możliwe. Hitler budował przecież wielką infrastrukturę kolejową pod Tomaszowem.
   Ponoć w 1911 roku były już plany przedłużenia kolei z Piotrkowa do Wolborza a potem w głąb guberni radomskiej, ale zabrakło pieniędzy by to zrealizować.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *