W gonitwie życia – tomik poezji Michała Kaźmierczaka

 Na przełomie 2012/13 r. nakładem łódzkiego wydawnictwa Astra, ukazał się tomik poezji autorstwa Michała Kaźmierczaka, literata ziemi piotrkowskiej, pochodzącego z Wolborza. Tomik „W  gonitwie życia” zawierający ponad 60 liryków, zauważono również poza naszym regionem. Daniela Ewa Zajączkowska, uznana łódzka poetka, członkini Związku Literatów Polskich i opiekun Koła Młodych przy łódzkim oddziale Związku Literatów Polskich podzieliła się swoimi refleksjami na temat wspomianego zbioru:

Niezależność myślenia i niezależność życia, z których biorą się pytania o granice ludzkiej wolności, przekształcane w poetycką refleksję nad indywidualnym doświadczeniem, to główne motywy debiutanckiego zbioru wierszy Michała Kamila Kaźmierczaka „W gonitwie życia”. Liryczny bohater sprzeciwia się bierności i bezmyślnej konsumpcji, sprzeciwia się uleganiu wykreowanym przez masową kulturę wzorcom. […]

Świat przedstawiony „W gonitwie zycia” nie odzwierciedla chaosu, dezintegracji i relatywizmu wartości, lecz humanistyczne dążenie do idealizacji przeżycia i uczestnictwa w biesiadzie życia. Bowiem nie idzie autorowi o przedstawienie lub kopiowanie rzeczywistości, ale o twórczy dialog z nią, a niekiedy zaczepny spór. […] Należy docenić i wyróżnić Michała Kamila Kaźmierczaka za wyjątkowość na tle współczesnej twórczości i Herbertowską postawę etycznego sporu o rzeczywistość z rzeczywistością i mieć nadzieję, że ona nie obrazi się na tę ’’jedyną rękawicę’’ rzuconą przez autora i ją podejmie w dobrze pojętym przez nas wszystkich sporze o współczesność. […] Zbiór wierszy „W gonitwie życia” do nabycia w piotrkowskiej „Księgarni Na Rogu” mieszczącej się przy ulicy Słowackiego 1, w sklepie internetowym nuffrespect.com (po kliknięciu miniatury książki po lewej) a także poprzez kontakt z redakcją Tygodnika ziemiapiotrkowska.com. Zapraszamy do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.