Tam gdzie leżą Ci, co przepędzili hitlerowców. Cmentarz Armii Czerwonej w Piotrkowie [galeria]

Ziemia piotrkowska została uwolniona spod jarzma hitlerowskiego dzięki ofensywie radzieckiej – jak pisał Stefan Siniarski, lekarz i członek ZWZ-AK. Wreszcie można było przystąpić do likwidacji zniszczeń wojennych i zacząć powoli wracać do normalności. Ofensywa ta kosztowała tysiące ofiar. W kolejną rocznicę wyzwolenia warto poznać miejsce pochówku tych co oddali za te Ziemie krew.

Cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej przy ulicy Rakowskiej w Piotrkowie Trybunalskim powstał w miejscu gdzie w latach 1942 – 1944 znajdowało się miejsce zbiorowego pochówku radzieckich jeńców wojennych zmarłych bądź rozstrzelanych w piotrkowskich Stalagach 237 i 267/z (skandaliczne jest to, że jakiś czas temu zniknęły kamienie z tablicami upamiętniającymi miejsce owych stalagów). Według szacunków pochowano tu wówczas od 4 do 7 tysięcy osób.

Sam otoczony lasem cmentarz utworzono w 1967 r. według projektu Stanisława Żałobnego i Michała Gałkiewicza. Składa się on z 252 zbiorowych mogił ułożonych w symetryczny prostokąt ze ścianą czołową i napisem.

Pochowano tu wówczas 1137 żołnierzy Armii Czerwonej ( tylko około 220 zwłok zostało zidentyfikowanych). Ekshumowano ich z miejsc wcześniejszego pochówku w 1967 r. Żołnierze ci walczyli w 6. KPanc (3. AGw.), 6 KZmech (4. AGw) oraz 102 KP (13 AGw.). Wszyscy pochowani polegli podczas wyzwalania w styczniu 1945 roku powiatów: bełchatowskiego, łaskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego, wieluńskiego i miasta Piotrkowa.

red./dane na podstawie: lodzkie.travel

Jedna myśl na temat “Tam gdzie leżą Ci, co przepędzili hitlerowców. Cmentarz Armii Czerwonej w Piotrkowie [galeria]

  • 21 stycznia 2020 o 10:33
    Permalink

    „Wreszcie można było przystąpić do likwidacji zniszczeń wojennych i zacząć powoli wracać do normalności” – tylko niestety nie do wolności…
    Co nie ma wpływu na szacunek dla ofiary życia przez żołnierzy radzieckich na tych terenach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *