Tajemniczy folwark Bukowie Dolne. Cz. 2 – Co zostało z PGR [galeria]

Bukowie Dolne, które leży obecnie w gminie Drużbice, jest wsią typowo popegeerowską. Obok widocznych z ulicy bloków, w pobliskim zabytkowym parku, wśród liści drzew i krzewów, ukrył się dwór z pierwszej połowy XIX w. oraz stare zabudowania gospodarcze.

Leżący na zachód od Piotrkowa były folwark w Bukowiu Dolnym wymieniany jest w źródłach z pocz. XVII w. O jego mieszkańcach można przeczytać w artykule: Tajemniczy folwark Bukowie Dolne. Dwór i jego mieszkańcy.

W czasach powojennych majątek przejął Skarb Państwa, lokując tam biura i mieszkania pracowników PGR, który prężnie działał w latach PRL.

W 1950 roku leżący wówczas w gminie Woźniki PGR w Bukowiu (należący do tzw. zespołu moszczenickiego) liczył 110 hektarów powierzchni, z tego 80 ha zajmowały pola orne, a resztę łąki, pastwiska i ogrody.

Dominowała hodowla zwierząt. W wybudowanej w 1949 r. nowoczesnej stajni znajdowało się tam wówczas 8 zarodowych klaczy, a w oborach 17 wysokomlecznych krów i 25 sztuk młodego bydła rogatego. W chlewniach przebywało 50 sztuk trzody. W 1950 r. planowano wybudowanie stodoły (która już zniszczona stoi do dziś), nowoczesnej chlewni i cielętnika.

PGR zatrudniał na stałe kilkunastu pracowników etatowych i kilkunastu sezonowych. W 1950 r. w PGR w Bukowiu pracowali i wyróżniali się pracą m.in. robotnik rolny Józef Kuliński, 70-letni oborowy Wojciech Woch, robotnik rolny Jan Hebda, traktorzysta Władysław Woch. Kierownikiem PGR był wówczas Jan Czermiński.

W II RP teren byłego już PGR dostał się w ręce spadkobierców Jelnickich (w 2007 r.), którzy odsprzedali go obecnemu właścicielowi. Zarówno park jak i budynki gospodarcze z czasów PGR i te wcześniejsze w rękach prywatnych ulegają coraz większej dewastacji i nikomu już nie służą…

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *