Stary cmentarz ewangelicki w Gościmowicach

W dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy tłumnie cmentarze i groby nam bliskich, ale są też takie nekropolie, których nikt prawie już nie odwiedza.

Przy drodze ze wsi Gościmowice (gm. Moszczenica) w kierunku Biskupiej Woli, na terenie porośniętym przez około 80-letni las, na niewielkich pagórkach, znajduje się zapomniany już dziś cmentarz ewangelicki. Cmentarz jest mocno zdewastowany, a jego okolica służy za dzikie wysypisko śmieci. Na terenie samego cmentarza widać nawet doły świadczące o wydobywaniu tam piasku. Zachowało się jedynie kilka grobów o wyraźnym murkowym zarysie, kilka innych jest mocno zniszczona, a ich poszczególne elementy leżą w gęsto porośniętym runem lesie. Pozostałości cmentarza nie zawierają już niestety żadnych nazwisk czy dat.

Cmentarz przed niemal stu laty był miejscem spoczynku dla dość licznej ewangelickiej społeczności Gościmowic (110 na 943 mieszkańców ogółem – wg danych z 1921 roku), największej wsi ówczesnej gminy Podolin. Warto zadbać przynajmniej o tych kilka pozostałych jeszcze grobów, by zachować to miejsce w pamięci dla potomnych, w celu nawet stricte historycznym.

 PJL

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*