Obóz jeniecki w Piotrkowie

Podczas II wojny światowej Niemcy zakładali obozy jenieckie dla podoficerów i szeregowych. Nazywano je stalagami (Stammlager für kriegsgefangene Mannschaften und Unteroffiziere). Taki obóz mieścił się również w Piotrkowie.

Stalag 237 Piotrków dzielił się na podobóz A i B. Pierwszy z nich znajdował się przy ulicy Wolborskiej 4, a drugi na placu taborowym przy koszarach 25 Pułku Piechoty oraz w koszarach przy dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego 122.

ul. Wolborska 4

W okresie PRL władze Piotrkowa upamiętniły miejsce kaźni tysięcy jeńców radzieckich. Na tablicy umieszczonej na dużym kamieniu przed kamienicą stojącą przy rondzie na ulicy Wolborskiej widniał napis:

„STALAG 237, 1941 – 1943, Miejsce uświęcone krwią około 7 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej wymordowanych przez okupanta hitlerowskiego, Cześć Ich Pamięci”

ul. Wojska Polskiego 122

Wymordowani jeńcy z piotrkowskiego stalagu spoczęli w lesie w miejscu, gdzie po II wojnie światowej powstał cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Rakowskiej w Piotrkowie Tryb.

Kilka lat temu kamień i tablica upamiętniająca mord tysięcy żołnierzy… zniknęły. To skandaliczne i żenujące zachowanie władz miasta Piotrkowa nie ma żadnego wytłumaczenia!

Miejsce po usuniętym pomniku na ul. Wolborskiej

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *