Obóz jeniecki w Piotrkowie

Podczas II wojny światowej Niemcy zakładali obozy jenieckie dla podoficerów i szeregowych. Nazywano je stalagami (Stammlager für kriegsgefangene Mannschaften und Unteroffiziere). Taki obóz mieścił się również w Piotrkowie.

Stalag 237 Piotrków dzielił się na podobóz A i B. Pierwszy z nich znajdował się przy ulicy Wolborskiej 4, a drugi na placu taborowym przy koszarach 25 Pułku Piechoty oraz w koszarach przy dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego 122.

ul. Wolborska 4

W okresie PRL władze Piotrkowa upamiętniły miejsce kaźni tysięcy jeńców radzieckich. Na tablicy umieszczonej na dużym kamieniu przed kamienicą stojącą przy rondzie na ulicy Wolborskiej widniał napis:

„STALAG 237, 1941 – 1943, Miejsce uświęcone krwią około 7 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej wymordowanych przez okupanta hitlerowskiego, Cześć Ich Pamięci”

ul. Wojska Polskiego 122

Wymordowani jeńcy z piotrkowskiego stalagu spoczęli w lesie w miejscu, gdzie po II wojnie światowej powstał cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Rakowskiej w Piotrkowie Tryb.

Kilka lat temu kamień i tablica upamiętniająca mord tysięcy żołnierzy… zniknęły. To skandaliczne i żenujące zachowanie władz miasta Piotrkowa nie ma żadnego wytłumaczenia!

Miejsce po usuniętym pomniku na ul. Wolborskiej

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *