Obóz jeniecki w Piotrkowie
Podczas II wojny światowej Niemcy zakładali obozy jenieckie dla podoficerów i szeregowych. Nazywano je stalagami (Stammlager für kriegsgefangene Mannschaften und Unteroffiziere). Taki obóz mieścił się również w Piotrkowie.
Stalag 237 Piotrków dzielił się na podobóz A i B. Pierwszy z nich znajdował się przy ulicy Wolborskiej 4, a drugi na placu taborowym przy koszarach 25 Pułku Piechoty oraz w koszarach przy dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego 122.

W okresie PRL władze Piotrkowa upamiętniły miejsce kaźni tysięcy jeńców radzieckich. Na tablicy umieszczonej na dużym kamieniu przed kamienicą stojącą przy rondzie na ulicy Wolborskiej widniał napis:
„STALAG 237, 1941 – 1943, Miejsce uświęcone krwią około 7 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej wymordowanych przez okupanta hitlerowskiego, Cześć Ich Pamięci”

Wymordowani jeńcy z piotrkowskiego stalagu spoczęli w lesie w miejscu, gdzie po II wojnie światowej powstał cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Rakowskiej w Piotrkowie Tryb.
Kilka lat temu kamień i tablica upamiętniająca mord tysięcy żołnierzy… zniknęły. To skandaliczne i żenujące zachowanie władz miasta Piotrkowa nie ma żadnego wytłumaczenia!

PJL