Stacja PKP w Tomaszowie. 77 lat temu hitlerowcy zabili tu Zubrzyckiego

Śmierć „Małego Franka”

W połowie sierpnia 1942 roku pierwszy polski oddział partyzancki, który rozpoczął działania przeciwko hitlerowcom, czyli oddział Gwardii Ludowej pod dowództwem Franciszka Zubrzyckiego „Małego Franka”, miał w Tomaszowie Mazowieckim zniszczyć most kolejowy i podpalić magazyny wojskowe z żywnością i materiałami wojskowymi. Oddział GL miał przedzierać się lasami do Tomaszowie Mazowieckiego. Gwardziści – według piotrkowianina Aleksego Kudyniuka, w którego mieszkaniu przechowywali broń – nie postąpili według planu i pojechali do Tomaszowa pociągiem. 6 sierpnia przed wieczorem byli w Tomaszowie na stacji, skąd po czterech wychodzili ze stacji w stronę miasta.

Nastąpiła wielka wsypa. Czas i miejsce akcji zdradził Niemcom konfident będący w oddziale. Gdy miała wychodzić ostatnia czwórka gwardzistów podjechały samochody z gestapowcami i żandarmerią. Otworzyli ogień do gwardzistów i cywilnej ludności. Gwardziści wyjęli broń i zaczęli ostrzeliwać Niemców. Rzucali też granaty zaczepne. W walkach zabity został „Mały Franek” (zginął ponoć, gdy wymknął się i uciekał już po aresztowaniu go). Ranny w głowę i zatrzymany przez gestapo został inny dowódca GL, Niemir Bieliński. Zabity został również gwardzista z Tomaszowa o pseudonimie „Stasiek”, a ranny został były jeniec radziecki, który był w oddziale Małego Franka. Reszta gwardzistów uciekła do lasu. Oddział długo jednak nie utrzymał się w terenie i został rozbity.

pjl

Tablica poświęcona Zubrzyckiemu na budynku dworca PKP w Tomaszowie (usunięta po dojściu do władzy w tym mieście polityków PiS)

Zobacz: Ważne było, że coś się zaczyna… Na Sulejowskiej w Piotrkowie

2 myśli na temat “Stacja PKP w Tomaszowie. 77 lat temu hitlerowcy zabili tu Zubrzyckiego

  • 17 listopada 2019 o 22:37
    Permalink

    Panie Redaktorze kochany, Franciszek Zubrzycki i jego oddział nie podjął żadnej czynnej akcji przeciwko Niemcom. Jedyną akcją, jaką podjęli był napad na… Poszukaj pan może w IPN. Nie będę odwalał za Pana roboty. Swojego czasu obnażył Pan zakłamanie historii Wolborza, a zwłaszcza odebrania Wolborzowi praw miejskich. To bardzo dobrze, ale tu Pan „dał ciała”. Dlaczego?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *