Rocznica zbrodni NSZ w Przedborzu

Już po zakończeniu II wojny światowej na terenach wyzwolonych grasowało jeszcze wiele zbrojnych band. W dniu 27 maja 1945 jedna z nich dokonała zbrodni na ocalałych z holokaustu żydowskich mieszkańcach miasteczka Przedbórz. Dokonał jej oddział Narodowych Sił Zbrojnych. Jego ofiarą padło od siedmiu do trzynastu osób.

W artykule na temat pogromu Joanna Tokarska-Bakir stwierdziła:

„Należy przyjąć –    co szczegółowo omówię w dalszym ciągu tekstu –    że w pogromie zamordowano od siedmiu do trzynastu Żydów, którzy mieszkali dla bezpieczeństwa mieszkali wspólnie w budynku dawnej restauracji Wyszyńskiego. Zamordowano więc wszystkich,  jakich udało się wówczas odszukać, i ten fakt sprawia, że w przypadku Przedborza możemy mówić o czystce etnicznej

Według opisu w „Księdze Pamięci Przedborza – 33 lata po zagładzie” ofiary były ukrywającymi się u okolicznych chłopów żydowskimi mieszkańcami Przedborza, którzy po wojnie mieszkali dla bezpieczeństwa w budynku dawnej restauracji jednego z nich, Becalela Wyszyńskiego.

W obecnych czasach pseudohistorycy z IPN powojenne bandy mordujące ludzi nazywają”wyklętymi” i stawiają ich w roli bohaterów…

Dzisiaj, w kolejną rocznicę zbrodni, złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Partyzantów Ziemi Przedborskiej i ofiar niemieckiej okupacji oraz zapalono znicze na Cmentarzu Żydowskim w Przedborzu.

Na zdjęciu, rynek w Przedborzu, widok dzisiejszy.

PJL

Jedna myśl na temat “Rocznica zbrodni NSZ w Przedborzu

  • 28 maja 2022 o 17:40
    Permalink

    Nie jestem Żydem, nie jestem Rosjaninem, nie jestem Niemcem.
    Jestem Polakiem i chcę wiedzieć: DLACZEGO?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *