Piotrków walczy z plastikiem

Sekretarz Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Bogdan Munik rozesłał w ubiegły piątek do podległych jednostek pismo dotyczące wycofania z obrotu plastikowych produktów jednorazowego użytku.

Powołując się w nim na Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U.UE.L.2019.155.1 z dnia 2019.06.12) w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, zobowiązał wszystkie jednostki podległe UM do realizacji celu o której mówi Dyrektywa.

UM domaga się wycofania z obrotu plastikowych produktów jednorazowego użytku jak sztućce, talerze, słomki, pojemniki do żywności i na napoje, w tym kubeczki i butelki PET – oraz zastąpienie ich alternatywnymi produktami. Zachęca też do upowszechniania tej tendencji w jednostkach oraz „dostępnych środowiskach społecznych”.

Czy apel sekretarza Munika zostanie wprowadzony w życie w urzędach, szkołach itp.? Zobaczymy za pewien czas. Niewątpliwie jest to potrzebna decyzja, choć zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w walce z plastikowymi śmieciami jest po prostu zakaz ich produkcji lub obarczanie kosztami ich utylizacji producentów plastikowych opakowań. Ale tu potrzebna jest już decyzja wyższych władz niż samorządowe.

red.

foto: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *