Piotrków bez nocnej sprzedaży alkoholu – ambitna uchwała rady miasta szansą dla lokalnych wytwórców

W środę 25 kwietnia podczas sesji Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego radni wprowadzili m.in.  uchwałę dotyczącą ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych (w godz. między 23.00 a 6.00), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. „Za” uchwałą głosowało 14 radnych, jedynie 3 było „przeciw”, a 3 radnych „wstrzymało się” od głosu.

Wg prezydenta miasta Krzysztofa Chojniaka, podjęcie takiej decyzji było odpowiedzią na apele i głosy mieszkańców, którzy wielokrotnie zgłaszali zakłócanie ciszy nocnej, miru domowego, porządku publicznego, najczęściej w pobliżu sklepów gdzie sprzedaż napojów alkoholowych odbywała się w porze nocnej.

Zadowolony z przegłosowania na „tak” tej odważnej uchwały jest m.in. Mirosław Świech ze Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Pałacyk”. Według jego danych około 4 procent piotrkowian jest uzależnionych od alkoholu, a około 20 procent szkodliwie go spożywa. Piotrków jest jednym z pierwszych miast w kraju, które wprowadza taką regulację.

Wśród przegłosowanych podczas tej sesji rady miasta uchwał znalazły się także te dotyczące m.in. ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz usytuowania miejsc sprzedaży i podawania tych napojów.

Należy także wspomnieć o dość głośnych głosach przeciwników tej uchwały, którzy uważają, że jest ona ciosem w „wolność gospodarczą”. Twierdzą oni, że każda inicjatywa i działalność gospodarcza tworzy miejsca pracy i zwiększa PKB. Nie uwzględniają oni jednak nierynkowych dóbr (dom, rodzina), które w PKB nie są uwzględniane. Dobro rodziny właściciela nocnego sklepu nie może być nadrzędne w stosunku do dobra i spokoju wielu rodzin i ludzi zamieszkujących w okolicach owego sklepu, pomijając już fakt, że alkohol sam w sobie podobnie jak tytoń, nie jest dobrem.

Z drugiej strony po co tak napychanie kiesy państwowej branży alkoholowej, nie lepiej wspierać lokalnych, bardzo lokalnych „przedsiębiorców” i wytwórców. Będzie na pewno taniej, zdrowiej, a i podatek z „akcyzy” zostanie na miejscu, może nawet u sąsiada…

Oby dzięki ograniczeniu nocnej sprzedaży alkoholu w Piotrkowie było mniej takich widoków, jakie co jakiś czas obserwują odwiedzający urzędy w budynku przy Dmowskiego 47 (właścicielem budynku jest Urząd Miasta), który polubili od początku tego roku pijani bezdomni (na zdj.). Przypomnijmy, że to ten sam budynek, z którego niedawno piotrkowskie starostwo przeniosło przychodnię lekarską. Jak wiadomo, najczęstszą przyczyną bezdomności jest właśnie alkohol.

red.
(na podstawie m.in. www.piotrkow.pl)

Jedna myśl na temat “Piotrków bez nocnej sprzedaży alkoholu – ambitna uchwała rady miasta szansą dla lokalnych wytwórców

  • 26 kwietnia 2018 o 11:34
    Permalink

    Będą jeździć do okolicznych miast i wsi w nocy po alkohol 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *