Niewiadów. Leśna tajemnica [galeria] cz. III

W okresie Polski Ludowej leżący w powiecie tomaszowskim Niewiadów słynął z zakładów produkujących m.in. przyczepy kempingowe oraz dobrej jakości roboty kuchenne. Poza mieszkańcami Niewiadowa i okolic, mało kto wie, że produkowano tam coś jeszcze. Do dziś w pobliskim lesie pozostały ślady nieoficjalnej działalności zakładu w Niewiadowie, który produkował dla wojska m.in. granaty, miny i trotyl.

Jak już wspomniano w pierwszej części artykułu „Niewiadów. Leśna tajemnica [galeria]”, najważniejszym element leśnego kompleksu magazynowego stanowiły właśnie magazyny. Było ich w sumie siedem. Do dziś stoją wszystkie, choć w różnym stanie technicznym. Do magazynów prowadziła droga asfaltowa wychodząca od tylnej bramy zakładu. Magazyny stały po obu stronach drogi. Każdy magazyn w celach bezpieczeństwa, a przy okazji także zamaskowania, otoczony był z czterech stron wałem ziemi. Pierwsze cztery magazyny zostały omówione w artykule „Niewiadów. Leśna tajemnica [galeria]. Cz. II”.

Magazyn nr 5 oznaczony tabliczką „38/132” jest bardzo podobny do magazynu nr 2 i nr 3. Na jego ścianach zobaczymy kilka rysunków, a na podłodze znajdziemy m.in. naboje do pistoletu pneumatycznego i… atrapę granatu.

Magazyn nr 6 postawiony jest z białej cegły. W większej części magazynu runął już dach.

Wysunięty najdalej na południe magazyn nr 7, jest zdecydowanie największy ze wszystkich. Zbudowany z białej cegły, podzielony na kilka części. W większej części magazynu runął już dach, a pomieszczenia, gdzie dach jeszcze jest, stały się śmietnikiem dla okolicznych mieszkańców. Znajdziemy tam również szczątki padłych bądź zabitych zwierząt leśnych.

Zanim wyprodukowane materiały wybuchowe trafiły do magazynów musiały być przetestowane. Do tego celu zakładowi w Niewiadowie służył poligon doświadczalny znajdujący się w lesie między Niewiadowem a Zaosiem, o którym napiszemy niebawem.

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *