Modrzewski, Ostrowski, Siniarski i inni… Sławni Wolborzanie na kartach nowej książki

Ukazała się nowa publikacja dotycząca historii regionu – „Z dziejów Wolborza. Sławni Wolborzanie”. Jest ona efektem blisko rocznej pracy zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza (SPW) i jego sympatyków – jak czytamy we wstępie tego wydawnictwa. Książka przybliża sylwetki osób związanych z Wolborzem, mieszkańców, jak i tych którzy gościli tu przez jakiś czas, nawet bardzo krótki, ale pozostawili coś znacznego po sobie.

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza część prezentuje wolborzan, druga honorowych obywateli miasta, a trzecia zasłużonych dla wolborskiej gminy.

Przybliża ona m.in. postacie takie jak: Andrzej Frycz Modrzewski, ks. Jędrzej Kitowicz, abp Antoni Ostrowski, Andrzej Osadziński, Edward Mąkosza, Stefan Siniarski czy Waldemar Goszcz.

Wydaje się jednak, że brakuje w niej jeszcze biogramu osoby, która jak najbardziej spełnia kryteria nakreślone we wstępie przez pomysłodawców tej książki. Król Władysław II Jagiełło – gościł w Wolborzu przez chwilę, gdy koncentrował tu wojska w drodze pod Grunwald, ale wniósł niewątpliwie znaczący wkład w historię tego miasta, co upamiętnia m.in. tablica wmurowana w ścianę kościoła św. Mikołaja, pomnik „Dwa miecze” autorstwa Stefana Weymana na dziedzińcu wolborskiego pałacu pobiskupiego, ulica nazwana Grunwaldzką, czy wolborski rynek i miejscowa Szkoła Podstawowa nazwane jego imieniem.

Autorami poszczególnych biografii są w większości członkowie SPW.

Książka jest bardzo dobrym pomysłem Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza na trwałe upamiętnienie osób związanych z Wolborzem, na zebranie o nich informacji i umieszczenie ich w jednym miejscu.

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *