Lutowe błyskawice na ziemi piotrkowskiej: fakty i przepowiednie

Burze i uderzenia piorunów w zimie w naszym regionie są zjawiskiem niemal tak samo rzadkim jak opady śniegu latem, ale się zdarzają, o czym świadczą chociażby ostatnie trzy lata.

Samotne, zagubione w zamieciach śnieżnych gromy uderzały tu w lutym – choć liczbę ich można porachować na palcach jednej ręki. Przykładem tego był choćby niedawny bardzo wczesny poranek 24 lutego br., kiedy to około godziny 4.40 błyskawice rozświetliły niebo uderzając w północną część Piotrkowa oraz pomiędzy Wolborzem a Żarnowicą. Niezwykłe może być to, iż rok temu, błyskawice również zawitały zimą na ziemię piotrkowską tylko na jeden dzień, i to dokładnie… 24 lutego, uderzając po południu gdzieś między Piotrkowem a Bełchatowem.

Kolejną ciekawostką jest to, iż dwa lata wcześniej, w 2015 roku, nocą z 7 na 8 lutego, błyskawica dała o sobie znać, uderzając tak jak w tym roku, między Wolborzem i Żarnowicą. To były jedyne takie zjawiska na terenie byłego województwa piotrkowskiego w styczniu i lutym w ciągu trzech ostatnich lat, co powoduje, iż powtarzalność dni i miejsc uderzeń piorunów może zastanawiać – czy aby może coś za tym się nie kryło?

Powyższe tylko potwierdza, iż zimą burze są w Polsce zjawiskiem wyjątkowym. Powód jest prozaiczny: powstają one ze zderzenia ciepłych i zimnych mas powietrza, a o te zimą trudno.

Co mogła oznaczać burza w Polsce w lutym? Według naukowców w sumie niewiele, poza tym, że zjawisko stanowi pewną ciekawostkę. W tradycji ludowej odnoszono się jednak do tego zjawiska z większą …, wiedząc, iż jest ono niezwykłe, czy nawet boskie. Najczęściej twierdzono, że burza zimą oznacza, że przyszły rok będzie głodny (nieurodzajny). Były też inne przysłowia, bardziej optymistyczne:

W lutym aura burzliwa – wiosna rychliwa.

Silne wiatry przy końcu lutego, spodziewaj się zatem lata żyznego.

Jak wiadomo wróżby ludowe nie są do końca wiarygodne, jednak zawierają pewną mądrość naszych przodków, którzy tworzyli je na podstawie własnych obserwacji, w czasach gdy przepowiadanie pogody oparte o naukę dopiero się rodziło. Wiedza ta potrzebna była mieszkańcom wsi m. in. przy planowaniu zasiewów czy zbiorów. Czy jednak wróżby dotyczące zimowych piorunów sprawdzą się w tym roku, czy nie – pokaże czas.

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *