Jak najszybciej dojechać z Moszczenicy do centrum Piotrkowa? Wyniki badań

O remoncie ul. Rakowskiej, oraz związanymi z nim korkami, głośno było kilka tygodni temu. Wówczas kierowcy denerwowali się na wydłużony czas przejazdu, a urzędnicy zalecali objazdy. Obecnie przebudowa ta zmierza ku końcowi. Czy w związku z tym sytuacja w tej okolicy poprawiła się znacząco? Sprawdziliśmy to!

Prace prowadzone przy ul. Rakowskiej wzięli pod lupę eksperci z firmy Yanosik oraz belgijskiego Be-Mobile. Na podstawie próbek GPS oraz analizy przeprowadzonej dzięki platformie Flow Check sprawdzili oni, jak kształtuje się ruch na dojeździe do miasta od strony Woli Moszczenickiej.

Miesięcznie przetwarzamy ponad 50 mld próbek GPS. Dzięki temu możemy analizować ruch pod wieloma względami. Jesteśmy w stanie sprawdzić np. która droga dojazdowa pozwoli kierowcom najszybciej dotrzeć do centrum – wyjaśnia Jakub Wesołowski z firmy Yanosik.

Właśnie tego typu badanie specjaliści z Yanosika i Be-Mobile przygotowali w związku z remontem ul. Rakowskiej. Chcieli sprawdzić, czy decydując się na wjazd do Piotrkowa lepiej udać się tą drogą, czy też może wybrać przejazd alternatywny.

Aby wytyczyć najszybszą drogę prowadzącą z kierunku północnego do centrum Piotrkowa, musieliśmy wyznaczyć dwa punkty – początkowy i końcowy. Za ten pierwszy uznaliśmy Wolę Moszczenicką, za drugi natomiast – Zamek Królewski mieszczący się przy pl. Zamkowym – mówi Jacek Saczuk z Be-Mobile.

Na potrzeby badania, oba te miejsca zostały połączone trzema odmiennymi wariantami przejazdu. Dzięki temu możliwe było zweryfikowanie, który z nich będzie najszybszy.

Każda z zaproponowanych przez nas dróg zaczynała się na ul. Piotrkowskiej, a ich rozwidlenie następowało na wysokości węzła Moszczenica. Wówczas jedna z nich prowadziła przez ul. Rakowską, a następnie drogą DK 91. Druga jeszcze przed węzłem skręcała w kierunku Rakowa, a następnie wiodła przez ul. Wolborską aż do Zamku Królewskiego. Trzecia natomiast przechodziła przez Raków Duży, ul. Michałowską i ul. Spacerową – opowiada Wesołowski.

Aby wyniki analizy były miarodajne, przeprowadzono je w dn. 2-6 listopada w godzinach 6:00-10:00.

Do naszego badania wykorzystaliśmy próbki GPS z dni roboczych oraz tzw. godzin szczytu porannego. Wszystko po to, aby sprawdzić jak kształtuje się płynność przejazdu w czasie największego natężenia ruchu – komentuje Saczuk.

Wyniki tak przygotowanego badania prezentują się następująco:

Jak zauważyć można na przygotowanym przez nas wykresie, omijanie remontowanej ul. Rakowskiej nie ma już sensu. To właśnie bowiem nią kierowcy dostaną się najszybciej do centrum Piotrkowa – niezależnie od godziny wyjazdu z Woli Moszczenickiej – zauważa Jakub Wesołowski z firmy Yanosik.

Wyniki tej analizy są interesujące jednak nie tylko dla kierowców. To także zbiór wartościowych danych dla władz miast i operatorów dróg. Dzięki nim możliwe jest bowiem monitorowanie ruchu oraz w razie potrzeby – usprawnianie go.

Usprawnianie ruchu to natomiast pierwszy krok tworzenia tzw. Smart City, czyli miast wykorzystujących nowoczesne technologie do zwiększenia wydajności infrastruktury miejskiej – podsumowuje Jacek Saczuk z firmy Be-Mobile.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *