Jak zdobyć najwyższy szczyt woj. łódzkiego

Nie chodzi tu o „górę Kamieńsk”. Jest to bowiem tylko usypisko powstałe w związku w działalnością pobliskiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Najwyższy naturalny szczyt województwa łódzkiego leży zupełnie gdzie indziej!

Widać ją dobrze z Bąkowej Góry, z której południowego zbocza patrząc, wynurza się z przedborskiej doliny, z prawej strony na horyzoncie. Wieś Góry Suche – to tu trzeba rozpocząć jej zdobywanie. Do szczytu prowadzi krótki, choć niespodziewanie stromy szlak, usiany kamieniami z piaskowca. Obrośnięta lasem góra na szczycie przedstawia nam już inny rodzaj skały – tym razem jakby podobnej do krzemienia. Na końcu kilka kroków płaską ścieżką na zachód. Umieszczona na drzewie tabliczka „FAJNA RYBA 347 m n.p.m.” wieńczy krótki, choć satysfakcjonujący akt zdobywania najwyższej góry województwa łódzkiego, której nazwa jest tak samo dziwna jak i tajemnicza…

Fajna Ryba, najwyższa naturalna góra (wzniesienie) województwa łódzkiego, położona jest na terenie gminy Przedbórz, w obrębie Pasma Przedborsko-Małogoskiego oraz Przedborskiego Parku Krajobrazowego, wchodząca w skład północnej Wyżyny Przedborskiej. Wybitność góry (minimalna wysokość potrzebna do zejścia ze szczytu przed wejściem na inny wyżej położony teren) wynosi 112,5 m.

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *