Jak zdobyć najwyższy szczyt woj. łódzkiego

Nie chodzi tu o „górę Kamieńsk”. Jest to bowiem tylko usypisko powstałe w związku w działalnością pobliskiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Najwyższy naturalny szczyt województwa łódzkiego leży zupełnie gdzie indziej!

Widać ją dobrze z Bąkowej Góry, z której południowego zbocza patrząc, wynurza się z przedborskiej doliny, z prawej strony na horyzoncie. Wieś Góry Suche – to tu trzeba rozpocząć jej zdobywanie. Do szczytu prowadzi krótki, choć niespodziewanie stromy szlak, usiany kamieniami z piaskowca. Obrośnięta lasem góra na szczycie przedstawia nam już inny rodzaj skały – tym razem jakby podobnej do krzemienia. Na końcu kilka kroków płaską ścieżką na zachód. Umieszczona na drzewie tabliczka „FAJNA RYBA 347 m n.p.m.” wieńczy krótki, choć satysfakcjonujący akt zdobywania najwyższej góry województwa łódzkiego, której nazwa jest tak samo dziwna jak i tajemnicza…

Fajna Ryba, najwyższa naturalna góra (wzniesienie) województwa łódzkiego, położona jest na terenie gminy Przedbórz, w obrębie Pasma Przedborsko-Małogoskiego oraz Przedborskiego Parku Krajobrazowego, wchodząca w skład północnej Wyżyny Przedborskiej. Wybitność góry (minimalna wysokość potrzebna do zejścia ze szczytu przed wejściem na inny wyżej położony teren) wynosi 112,5 m.

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *