Jak 25-latka spod Piotrkowa została mężczyzną!

W dniu 27 września 1900 roku do kancelarii prokuratora Sądu Okręgowego w Piotrkowie zgłosiła się Ludwika Piskorz – włościanka ze wsi Kamieńsk. Jakie musiało być zdziwienie w kancelarii, gdy 25-latka oświadczyła, że jest… mężczyzną.

Włościanka po zaskakującym oświadczeniu poprosiła o sprostowanie jej metryki urodzenia. Mieszkanka Kamieńska na dowód swojej prośby złożyła świadectwo trzech lekarzy, którzy jednomyślnie stwierdzali, że jest mężczyzną.

Prokurator sprawę przesłał do Sądu Okręgowego, prosząc o spełnienie prośby Ludwiki Piskorz. Wyznaczeni przez Sąd w charakterze biegłych trzej lekarze z Piotrkowa po upływie trzech miesięcy,  27 stycznia 1901 roku orzekli, że u Ludwiki rzeczywiście przeważa męski typ budowy ciała, lecz celem ścisłego ustalenia płci niezbędna będzie dłuższa obserwacja w zakładzie leczniczym pod dozorem specjalisty – ginekologa Franciszka Ludwika Neugebauera z Warszawy.

Neugebauer był ordynatorem kliniki ginekologicznej Szpitala Ewangelickiego na Muranowie. Uważany był za światowy autorytet w sprawie hermafrodytyzmu – opublikował 391 prac i artykułów naukowych, był członkiem 33 krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych. Po przeszło dwu i pół roku, dnia 4 lipca 1903 roku wydał on Ludwice Piskorz świadectwo orzekające, że jest mężczyzną.

Mając już pewność co do płci petentki, Sąd Okręgowy w Piotrkowie decyzją z 18 sierpnia 1903 roku postanowił sprostować akt urodzenia Ludwiki – sporządzony 27 maja 1875 roku. Sąd upoważnił też obecną na posiedzeniu „dziewczynę” do… przywdziania stroju męskiego.

Akt urodzenia Ludwiki i późniejsza adnotacja

Według widocznego na zdjęciu atu urodzenia sporządzonego w kancelarii parafii rzymsko-katolickiej w Kamieńsku, ojcem Ludwiki był Paweł Piskorz – 30-letni służący dworski zamieszkały we wsi Ochocice, a matką 27-letnia Marianna z Cieślików. Właśnie w Ochocicach miała urodzić się Ludwika w dniu 25 maja 1875 o godzinie szóstej rano.

Adnotacji w akcie urodzenia dokonano 9 października 1903 roku w kancelarii parafialnej w Kamieńsku. Tym samym Ludwika stała się… Ludwikiem

PJL

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *