Grypa hiszpanka w 1919 roku. Co zalecano?

Zawleczona przez amerykańskich żołnierzy do Europy grypa hiszpanka (nazwana tak z racji tego, że ponoć na terenie Hiszpanii wirus grypy zaczął się mutować), nazywana była w Polsce również grypą ukrainką. W Polsce pochłonęła ona w latach 1918 – 1919 ponad 100 tys. śmiertelnych ofiar. Co ciekawe, ponad sto lat temu istniały podobne zalecenia jak w czasach dzisiejszych, dotyczących pandemii koronawirusa.

Do głównych zaleceń należało położenie się do łóżka na czas choroby i na kilka dni po jej ustąpieniu oraz dbanie o czystość mieszkań i o ich wietrzenie. Zalecano czyszczenie zębów i płukanie gardła gotowaną wodą. Polecano by osoby chore spały w oddzielnym pokoju, a przynajmniej w oddzielnym łóżku. Podobnie jak dziś, zalecano unikania większych skupisk ludzi – unikanie teatrów, kinematografów czy wieców.

Prasa w dawnych latach nie ulegała jak dziś portale informacyjne „modzie” na pandemię (jak wiadomo chodzi w niej tylko o pieniądze związane z czytelnością stron internetowych), pisała niewiele, ale to co trzeba, by nie siać niepotrzebnej paniki. Gazeta Zgierska w marcu 1919 roku pisała:

red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *