Ernest Tymowski z Huciska pod Piotrkowem. Co go łączy ze słynną pisarką?

W jego żyłach płynęła polsko-angielska krew. Urodził się 30 grudnia 1841 roku w Bordeaux we Francji – z ojca polskiego emigranta Seweryna Tymowskiego h. Sas i matki Adeliny Förster.

Jeszcze w latach dziecinnych przybył z rodzicami do Królestwa Polskiego, do dziedzicznego majątku Hucisko w powiecie piotrkowskim (obecnie leżącym w powiecie bełchatowskim). Ukończył w 1858 roku gimnazjum w Piotrkowie. Kilka lat później rozpoczął pracę jako urzędnik kancelarii przybocznej Księcia Namiestnika Królestwa Polskiego w Warszawie. Mieszkał tam przy ulicy Św. Krzyża pod numerem 1373.

W dniu 12 maja 1861 roku wziął ślub w kościele w Borzykowej w powiecie noworadomskowskim – jak wówczas pisano – z 18-letnią Cezaryną… Tymowską – córką Konstantego Tymowskiego, właściciela dóbr Pągów. W następnym roku pozostawił urzędnicze stanowisko w Warszawie i zamieszkał w majątku w Pągowie, zostając tam gospodarzem na długie lata.

W końcu listopada 1880 roku – gdy na polskich ziemiach szalał tyfus – ponoć całe tygodnie spędzał przy łóżku swej chorej siostry. Powróciwszy do domu sam wkrótce zachorował. Po osiemnastu dniach choroby, dziewięć dni przed swoimi 39 urodzinami, w dniu 21 grudnia 1880 roku o godzinie piątej nad ranem, zmarł w Pągowie. Pozostawił żonę i sześcioro nieletnich jeszcze dzieci – Marię, Annę, Konstancję, Józefa, Stanisławę oraz Tadeusza.

Co ciekawe, w dalekiej przyszłości, żoną jego wnuczka Józefa Zaremby (po córce Annie i Władysławie Zaremba) zostaje Ewa Szelburg (na zdj.), znana później pod nazwiskiem Szelburg-Zarembina – powieściopisarka, poetka, dramaturg, eseistka, najbardziej znana z twórczości dla dzieci i młodzieży – pierwszy Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu.

Dowodem szacunku i życzliwości na jakie Ernest Tymowski sobie zasłużył było liczne zgromadzenie ludzi wszelkich stanów odprowadzających jego zwłoki 26 grudnia na miejsce spoczynku na cmentarzu parafialnym w Borzykowej.

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *