Co kryje las pod Gościmowicami

Dziś mało kto wie, że przed osiemdziesięciu laty wiele wsi naszego regionu zamieszkiwała ludność pochodzenia niemieckiego – w przeważającej części ewangelicka. Co po nich pozostało? Choćby cmentarze, czy raczej ślady po nich.

Cmentarz widoczny na zdjęciach położony jest przy drodze ze wsi Gościmowice (gm. Moszczenica) w kierunku Biskupiej Woli, na terenie porośniętym przez około 80-letni las, na niewielkich pagórkach. Cmentarz jest mocno zdewastowany, a jego okolica służy za dzikie wysypisko śmieci. Na terenie samego cmentarza widać nawet doły świadczące o wydobywaniu tam piasku. Zachowało się jedynie kilka grobów o wyraźnym murowym zarysie, kilka innych jest mocno zniszczona, a ich poszczególne elementy leżą w gęsto porośniętym runem lesie. Pozostałości cmentarza nie zawierają już niestety żadnych nazwisk czy dat.

Cmentarz przed niemal stu laty był miejscem spoczynku dla dość licznej ewangelickiej społeczności Gościmowic (110 na 943 mieszkańców ogółem – wg danych z 1921 roku), największej wsi ówczesnej gminy Podolin.

PJL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *