Będzie raj dla turystów w Smardzewicach? Czyli o tym jak nad Zalewem Sulejowskim chcą wykorzystać unijne pieniądze

Na to czekali chyba wszyscy. Zalew Sulejowski będzie jeszcze bardziej otwarty dla turystyki! Gmina Tomaszów Mazowiecki we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie realizuje projekt pod nazwą: Rozwój gospodarki turystycznej  w oparciu o wykorzystanie walorów krajobrazowych w celu zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego terenu nad Zalewem Sulejowskim w miejscowości Smardzewice.

Położony pomiędzy Barkowicami a Smardzewicami Zalew Sulejowski, to jeden z największych i najpopularniejszych zbiorników wodnych leżących w centralnej Polsce. Utworzony w latach 1969-1974, poprzez spiętrzenie rzeki Pilicy zaporą w Smardzewicach, liczy około 17,1 km długości.

Dokumenty dotyczące projektu podpisano już 30 listopada 2016 roku. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 7 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie 4 mln 709 tys. zł. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak czytamy na stronie dotyczącym przedsięwzięcia – głównym celem projektu jest wykorzystanie i rozwój potencjału endogenicznego regionu łódzkiego opartego na walorach przyrodniczo-kulturowych, szczególnie w aspekcie tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi gospodarki turystycznej, w tym powstawania nowych miejsc pracy.

Realizacja projektu obejmuje budowę infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej, komunikacyjnej i technicznej służącej wykorzystaniu potencjału przyrodniczego i kulturowego dla rekreacji i turystyki nad Zalewem Sulejowskim w miejscowości Smardzewice, czyli tam gdzie została zbudowana tama, która dała początek temu zbiornikowi.

Zostaną tam zbudowane m.in. plaża piaszczysta i trawiasta, dwa place zabaw, siłownia plenerowa, boisko do piłki plażowej, scena letnia plenerowa i oświetlenie parkowe. Rozbudowa obejmie ulicę Klonową w Smardzewicach, wykonany zostanie remont nabrzeża oraz rewitalizacja mola.

Okres realizacji projektu rozpoczął się w czwartym kwartale 2017 roku i ma potrwać blisko rok – do czwartego kwartału roku bieżącego.

Zalew Sulejowski to raj dla miłośników kąpieli i plażowania oraz… nudystów, którzy jak pewnie mało kto wie, także tu posiadają swoją plażę (popularną wśród m.in. warszawiaków). Może powstanie ona z czasem także w Smardzewicach… już bez pomocy pieniędzy unijnych.

 

PJL

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*