Co by tu jeszcze zniszczyć, czyli akcja „renowacja” pod Moszczenicą

Pod Moszczenicą, w pobliżu zburzonej niedawno cegielni, na brzegu lasu, stoi zbudowana z cegieł kapliczka. Jak wieść niesie, była ona ofiarowana w 1906 roku przez miejscową dziedziczkę, księdza oraz pracowników cegielni.

Tą ponad 110-letnią kapliczką, zajęła się w ubiegłym roku prawdopodobnie grupa parafian, która poczuła w sobie talent z zakresu architektury i jednocześnie – co gorsze – wiedzę historyczną. Postanowiła ową kapliczkę poddać „renowacji”.

Z przekazów medialnych znamy już przypadki samozwańczych artystów, a najsłynniejszą „renowatorką” ostatnich kilku lat jest bez wątpienia Cecilia Gimenez, autorka słynnej „renowacji” fresku Jezusa z miasteczka Borja (zdjęcie fresku przed i po, poniżej). Niestety, coraz więcej takich „znawców” sztuki i historii objawia się w naszym regionie.

źródło: facebook.com

Moszczenicka kapliczka, która stanowiła do tej pory symbol i pozostałość po pobliskiej cegielni, będąc w przeszłości niejako częścią całego kompleksu, zmieniła się nie do poznania. Tylko czego symbolem jest jej nowa szata – różowa? To wiedzą chyba niedawni restauratorzy, którym przeszkadzał jej ponad stuletni ceglany wygląd. Nam pozostaje się tylko domyślać…

Przemysław J. Łaski

3 myśli na temat “Co by tu jeszcze zniszczyć, czyli akcja „renowacja” pod Moszczenicą

 • 26 kwietnia 2019 o 08:29
  Permalink

  W pełni się zgadzam. Tragedia i wygląda to teraz jak pachołek drogowy.

  Odpowiedz
 • 25 kwietnia 2019 o 22:16
  Permalink

  Przemku, pięknie to ująłeś w słowie pisanym ale ja bym napisał ostrzej. Wciąż nie mogę się nadziwić bezmyślności i brak smaku takich moszczenickich konserwatorów zabytków.

  Odpowiedz
  • 26 kwietnia 2019 o 10:53
   Permalink

   Dzięki. Starałem się delikatnie, na razie 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *