Rocznica mordu na mieszkańcach Bogusławic, a z pomnika ku czci ofiar zniknął duży kamienny znicz!

Trzy lata temu w artykule  „Wojenne-losy-mieszkańców-Bogusławic” pisaliśmy jak to wieś Bogusławice w gminie Wolbórz wyjątkowo ucierpiała w czasie okupacji hitlerowskiej. Pisaliśmy jak podczas egzekucji dokonanej przez hitlerowców 24 czerwca 1944 roku w lesie w Pieńkach Karlińskich pod Moszczenicą zabitych zostało kilkunastu mieszkańców tej wsi.

Większość zamordowanych mieszkańców Bogusławic pochowano na wolborskim cmentarzu rzymskokatolickim dwa dni po ekshumacji, w niedzielę 15 kwietnia 1945 roku. W późniejszym czasie postawiono również pomnik ku czci pomordowanych. I z tym pomnikiem właśnie wiąże się nasza historia.

Około rok temu pomnik zaczęła ozdabiać nie wiedzieć czemu betonowa tablica z portretami ofiar katastrofy samolotu Tupolew pod Smoleńskiem w 2010 roku, przy której „dumnie” powiewała na kiju polska flaga. Pomijając już sam aspekt prawny, inicjatorzy tego wystroju postąpili tu wybitnie nieetycznie, bo postanowili na grobach ofiar mordu hitlerowskiego zrobić miejsce kultu tzw. sekty smoleńskiej, której mechanizm działania opisano dokładnie tu.

Na szczęście wielu mieszkańców Wolborza i okolic oburzona była taką ingerencją w pomnik upamiętniający zamordowanych w latach 1943 – 1944 mieszkańców okolic. Dzięki m.in. artykułom red. Marka Gajdy publikowanym w jednym z lokalnych portali informacyjnych, sprawa została nagłośniona i jakiś czas temu wystrój dotyczący katastrofy smoleńskiej opuścił pomnik pomordowanych przez „siepaczy hitlerowskich” – jak nosi napis na pomniku.

Niestety nie wszystko wróciło do normy! Na pomniku brakuje dużego kamiennego znicza, który zdobił oryginalny wystrój pomnika, czy raczej był jego integralną częścią. Czy ktoś go zniszczył, ukradł, schował? Musiało się to stać zapewne przy okazji montażu nieszczęsnej tablicy smoleńskiej i flagi – postawiono je właśnie na miejscu tego znicza. Czy na te pytania nie powinien odpowiedzieć czasem  zarządca cmentarza, czyli miejscowy proboszcz?  Sprawa w naszej ocenie może jak najbardziej nosić znamiona przestępstwa – zniknęła przecież integralna część pomnika. Pomnika upamiętniającego naszą Narodową Martyrologię.

 


Wygląd pomnika sprzed nielegalnej instalacji na nim „tablicy smoleńskiej”. Po lewej stronie widoczny duży betonowy znicz

Przemysław J. Łaski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *