45 lat „Gierkówki”

Gdyby nie powstała, z Piotrkowa w stronę Warszawy nadal jeździlibyśmy przez centrum Wolborza czy Lubochni. Budowa tego ważnego do dziś szlaku komunikacyjnego łączącego Warszawę i Katowice trwała trzy i pół roku. Otwarto ją w przeddzień Dnia Ludowego Wojska Polskiego, 11 października 1976 r., nazywając „Trasą Czynu Żołnierskiego”

Tego właśnie dnia sekretarz KC PZPR Edward Gierek, a wraz z nim prezes Rady Ministrów Piotr Jaroszewicz wzięli udział w uroczystości oddania do użytku trasy Warszawa – Katowice. Tego dnia spotkali się również z żołnierzami 6 Warszawskiego Pułku Zmechanizowanego stacjonującego w Częstochowie. W uroczystościach uczestniczył również członek Biura Politycznego KC PZPR minister obrony narodowej, gen. armii Wojciech Jaruzelski. Obecni byli m.in. minister komunikacji Tadeusz Bejm oraz przedstawiciele województwa piotrkowskiego z sekretarzem KW PZPR w Piotrkowie Trybunalskim Stanisławem Składowskim na czele.

Arteria Warszawa – Katowice była dziełem ponad 20 przedsiębiorstw cywilnych oraz wyspecjalizowanych jednostek Wojska Polskiego. W dniu otwarcia dostała oficjalną nazwę: „Trasa Czynu Żołnierskiego”, choć potocznie bardziej znana jej nazwa do dziś to po prostu Gierkówka.

Do niedawna w pobliżu wsi Proszenie, na terenie gminy Wolbórz, stał pomnik upamiętniający budowniczych. Nie wiedzieć dlaczego został… usunięty. To chyba kolejna próba zakłamywania i tuszowania historii… Nieudana.

To o was decydenci zakłamywania historii nikt nie będzie wkrótce pamiętał!!! A pomnik? Cytując ostatnie słowa z kultowego filmu Sylwestra Chęcińskiego: „TO SIĘ ODBUDUJE!”

Przemysław J. Łaski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *