Znachor z Kamocina

Wypełniając niszę związaną z brakiem gminnych lekarzy i w ogóle opieki lekarskiej, pod koniec XIX wieku znachorstwo bujnie pleniło się po wsiach, także w okolicach Piotrkowa. Apteczka znachorska zawierała mnóstwo rozmaitych ziół, wśród których były takie medykamenty jak korzeń tataraku do kąpieli i gałązki tui – żywotnika, będącym znanym i uznanym przed ludność środkiem na spędzenie płodu.

Najbardziej znanym wówczas podpiotrkowskim znachorem był zamieszkały w  Kamocinie Antoni Kurcmanowski – z pochodzenia Niemiec (jego nazwisko pochodziło od niemieckiej nazwy osobowej Kurzman). Kurcmanowski pobierał – jak donosiły ówczesne gazety – za jedna poradę 2, 3 lub więcej rubli, również w naturze.

Do Kurcmanowskiego przybywali chorzy z wiosek odległych nawet kilkanaście mil. Był sławny na całą okolicę – chorych u niego nie brakowało, a jego medykamenty spotykano także w aptekach. W jednej z piotrkowskich aptek sprzedawano maść z przepisu Kurcmanowskiego, którą często zalecał, nie zdradzając jednak jej składu aptekarzowi.

Popularność przynosiła też zagrożenie, bo władze starały się tępić niewykształconych uzdrowicieli, a i zazdrosnych lekarzy, felczerów czy aptekarzy nie brakowało. Zdarzyło się, że w 1901 roku Kurcmanowski wyjechał z Kamocina do Tomaszowa a następnie do Tuszyna. Tam go jednak aresztowano i oddano pod sąd, skazując na miesiąc kozy, jak dawniej nazywano więzienie. Była to prawdopodobnie zemsta miejscowego lekarza któremu znachor odbierał pacjentów.

Po odsiedzeniu kary Kurcmanowski powrócił do Kamocina i tam dalej zajmował się znachorstwem. W 1905 roku wpadł jednak ponownie, tym razem w Głuchowie – najmniej podobno oświeconej wiosce w tamtych stronach – jak pisano w prasie. Wydało się, że tam leczył jedną z włościanek za spore honorarium. Przez sąd gminny w Tuszynie skazany został ponownie na miesiąc aresztu.

Takie to były losy znachorów na przestrzeni wieku – trochę zarobku, trochę strachu… trochę leczenia.

PJL

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*