„Wykup słowo” – eksperymentalny projekt literacki

Eksperymentalny projekt literacki Wykup Słowo to – jak piszą na blogu Twórcy projektu – „ewenement na polskim rynku czytelniczym”. Projekt powstał po to, by promować początkujących autorów oraz zaangażować czytelników w proces powstawania tekstu literackiego. Jest skierowany do czytelników w każdym wieku. Udział czytelników w projekcie polega na wskazywaniu słów, imion, fraz, za które płacą, wspierając tym samym projekt Wykup Słowo na platformie crowdfundingowej.

Projekt literacki Wykup Słowo powstał po to, by promować początkujących autorów oraz zaangażować czytelników w proces powstawania tekstu literackiego. To ewenement na polskim rynku czytelniczym. Jego pomysłodawczynią i główną zarządzającą jest Katja Tomczyk, która zaprasza do współpracy  utalentowanych autorów z większym lub mniejszym dorobkiem literackim, także debiutantów. Pomysł na projekt zrodził się w wannie podczas upalnego, sierpniowego wieczoru i spotkał z pozytywnym przyjęciem czytelników i recenzentów, a także z zainteresowaniem w świecie literackim. Efektem projektu jest (i zawsze będzie) antologia opowiadań. Projekt zaplanowano jako wydarzenie cykliczne (raz na dwa lata) i przewidziano jego kolejne edycje. Projekt skierowany jest do czytelników w każdym wieku. Udział czytelników w projekcie polega na wybraniu słów, imion, fraz. Następnie autorzy wplotą wybrane słowa, frazy i bohaterów w swoje teksty, a efektem projektu jest antologia opowiadań. Czytelnicy płacą za użycie wskazanych przez siebie słów, imion i fraz poprzez wsparcie projektu na portalu wspieram.to. Pod każdym opowiadaniem znajduje się „metryczka” z listą słów, imion, fraz użytych w danym opowiadaniu wraz z nazwiskami lub pseudonimami wspierających, którzy za nie zapłacili.

Efektem takiego eksperymentu jest antologia opowiadań „Nikomu się nie śniło” wydana niedawno przez Wydawnictwo Czwarta Strona. Kilkanaście tekstów. Zupełnie nietuzinkowe historie. Różnorodność wrażliwości autorskiej i stylów pisarskich. I jeden zamiar – opowiedzieć o czymś, co nie przyśniło się jeszcze nikomu.

W tym roku projekt powstał we współpracy z portalem wspieram.to, a część dochodu ze sprzedaży antologii zostanie przekazana na konto Fundacji Światło, na rzecz strażaka poszkodowanego w wypadku, Grzegorza Króla. Fundacja Światło zajmuje się rehabilitacją osób dorosłych, wybudzonych ze śpiączki. Takie osoby muszą stanąć do walki o powrót do pełnej sprawności, do zdrowia, do „normalnego” życia – często rehabilitacja jest długa i żmudna, a jej celem jest złagodzenie i cofnięcie skutków przebytej śpiączki.

na podst. wykupslowo.wordpress.com

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*