Walory turystyczne zbiornika Cieszanowice

Zbiornik wodny Cieszanowice utworzony został w 1997 roku w dolinie rzeki Luciąży. Położony jest w 71% w granicach gminy Łęki Szlacheckie, a częściowo także w granicach gmin Gorzkowice i Rozprza. Decyzje o budowie zbiornika retencyjnego zapadły w połowie lat osiemdziesiątych. Zbiornik Cieszanowice jest niedużym akwenem. Jego powierzchnia wynosi około 220 ha, średnia głębokość 3,38 m (najgłębsze miejsce przy zaporze czołowej liczy około 10 m), pojemność całkowita 7,34 mln m, a pojemność użytkowa 6,38 mln m. Przy budowie wykorzystano bardzo korzystne warunki terenowe.

Zbiornik miał za zadanie chronić przed powodziami dolinę Luciąży, a także umożliwić przerzuty wody na tereny, gdzie jej brakowało z powodu leja depresyjnego powstałego w wyniku działalności bełchatowskiej kopalni. W ramach tego zadania wykonano zaporę czołową, a także niewielką elektrownię. Przy budowie zapory uwzględniono także funkcję energetyczną zbiornika – w zaporze ziemnej umieszczono budowlę przelewowo – upustową. Mała Elektrownia Wodna Cieszanowice o mocy 45 kW, wyposażona jest w turbinę typu Banki.

Brzegi zalewu są potencjalnym miejscem rozwoju turystyki i rekreacji, w tym budownictwa letniskowego. Dla spragnionych ciszy i spokoju jest to idealne miejsce do relaksacji, a także oderwania się od miejskiego tłoku i hałasu. Panujące nad zbiornikiem warunki sprzyjają wypoczynkowi i rekreacji. Sztuczne jezioro idealnie nadaje się na sporty wodne, a okoliczne lasy i łąki to doskonałe miejsce na przejażdżki rowerowe, turystykę pieszą i nordic walking. Liczne plaże, dużo zieleni, spokojne zatoczki otaczają malownicze lasy sosnowe z domieszką brzozy, dębu i olchy. Jesienią jest to miejsce atrakcyjne przede wszystkim dla wszystkich miłośników grzybobrania.

Akwen uprawniony jest do prowadzenia gospodarki rybacko–wędkarskiej, dlatego przyciąga amatorów wędkowania. Wędkarze pojawiają się tu i łowią o każdej porze roku, bo zbiornik jest wędkarskim rajem. Wody obfitują w ryby takie jak: płoć, szczupak, karaś, leszcz, karp, amur i sum.

Tereny wokół zalewu mają duże walory przyrodnicze, stanowiące enklawę dla flory i fauny wodnej, czy wodopoju dla dzikiej zwierzyny, co daje możliwość prowadzenia edukacji proekologicznej, mającej ogromne znaczenie dla środowiska i społeczeństwa lub własnych obserwacji. Można tu spotkać wiele gatunków ptactwa wodnego m. in.: łabędzi, kaczek, żurawi, zaobserwowano tu także czaplę białą (2000 r.) i mewę małą (2005 r.). Brak dużych zakładów przemysłowych podnosi atrakcyjność tego miejsca.

Bogata i interesująca jest historia miejscowości leżących w sąsiedztwie zalewu. Wśród atrakcji turystycznych warto wymienić m. in.: dwór w Trzepnicy w którym mieszkała Krystyna Skarbek – agentka wywiadu polskiego i brytyjskiego, Pocieszną Górkę – na której w otoczeniu pięknych lip znajduje się kaplica z XIX w., czy kościół parafialny w Bęczkowicach.

Warto też wspomnieć, iż zanim powstał zbiornik wodny i całą okolicę pokryła woda, rzeka Luciąża poruszała tu dwa młyny – Borowiec i Łengoń, należące w XIX wieku do dóbr w Trzepnicy. Co ciekawe, w miejscowości Kuźnica Żerechowska istniał młyn wodny z 1927 r., który w roku 1998 rozebrano i przewieziono do Tomaszowa Mazowieckiego (obecnie znajduje się on w Skansenie Rzeki Pilicy). Kuźnicę Żerechowską również pokryła woda zalewu Cieszanowickiego.

Zbiornik wodny Cieszanowice jest doskonałym miejscem wypoczynku nie tylko mieszkańców okolicznych gmin, ale także turystów z różnych rejonów Polski. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można tu podziwiać piękno przyrody i pejzaże, odpocząć w ciszy i spokoju.

Anna Piotrowska

  1. Niestety do zalewu okoliczni szambiarze regularnie wylewają nieczystości 🙁 Wójtowie nic z tym nie robią. Szkoda bo teren jest piękny

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*