Symbolika pocztówek bożonarodzeniowych

W Polsce Święta Bożego Narodzenia  przeżywane są w szczególnym nastroju. To czas związany także z obyczajem wysyłania i otrzymywania kart świątecznych z zapisanymi na nich życzeniami. Mimo coraz częstszych życzeń za pomocą środków elektronicznych, nadal trudno wyobrazić sobie ten czas bez kart świątecznych.

Świąteczne pocztówki (pomysłodawcą nazwy „pocztówka” był sam Henryk Sienkiewicz), których korzenie na ziemiach polskich sięgają początku XX wieku, początkowo nie posiadały elementów graficznych – przez długi czas nie towarzyszyła życzeniom ilustracja, a a tej właśnie stronie, gdzie widnieje ona obecnie, wpisywało się dawniej stosowne treści korespondencyjne.

Umieszczenie na kartach pocztowych ilustracji – początkowo jeszcze niewielkich, nie zajmujących całej strony – było kolejnym krokiem w upowszechnianiu pocztówek. Ilustracje z czasem zajęły całą przednią stronę owych kart, a korespondencję przeniesiono na stronę adresową. I tak pozostało po dziś dzień.

Karty bożonarodzeniowe pozwalają odkryć na nowo zapomniane już wartości i symbole, które odnoszą się do historii chrześcijaństwa, do obrzędów ludowych i tradycji. Niektóre symbole jako oczywiste funkcjonują do dziś, niemało też symboli ostało się jako dość tajemnicze i powszechnie nieznane.

Szczególnie interesujące są karty świąteczne z wczesnych lat 50-tych czy 60-tych XX wieku. Karty z tego okresu przy niskim poziomie druku i słabym papierze (wynikającym ze zniszczonego wojną przemysłu poligraficznego), pojawiały się jakby na przekór technologiom o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Niektóre z kart zasługują na miano małych dzieł sztuki, bowiem ich autorzy, często wybitni artyści, natchnęli je własnym, niepowtarzalnym duchem i urodą.

red.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*