Stary wiejski cmentarz ewangelicki w Ewcinie

Cmentarz ewangelicki założony zapewne w drugiej połowie XIX wieku między wioskami Ewcin a Krzyżanów (ta druga obecnie stanowi część Ewcina) jak większość starych i zapomnianych cmentarzy, zatopiony jest obecnie w lesie. Jednak nadal, choć zarośnięty drzewostanem, jego teren jest dobrze rozpoznawalny.

Cmentarz służył głównie ewangelikom z Krzyżanowa i Ewcina. W 1924 roku w niewielkim, liczącym 10 domów Krzyżanowie, ewangelicy stanowili większość. Wówczas, wg spisu, było ich 46, podczas gdy mieszkańców wyznania rzymskokatolickiego tylko 39. W znacznie większym Ewcinie, w tym samym czasie mieszkało 27 ewangelików. W tamtym okresie, innych pobliskich wiosek ewangelicy raczej nie zamieszkiwali.

Cmentarz jest dość duży, na planie kwadratu. Widoczne są pozostałości bramy wjazdowej, narożny słupek, widać również zarysy alejek, a w jego środkowej części stoi typowy dla cmentarzy ewangelickich, zniszczony już, duży drewniany krzyż (już bez ramion). Na cmentarzu zachowały się tylko 2 murowane nagrobki. Jeden prawdopodobnie pochodzący z okresu przedwojennego, a drugi, co ciekawe, z lat 70-tych XX w., na którym z łatwością można odczytać informacje o zmarłym: Szymor Amalia, zm. 17.06.1971, żyła 74 lata. Brak większej pozostałości po przedwojennych nagrobkach (w odróżnieniu np. od cmentarza ewangelickiego w Gościmowicach, czy Meszczach), tłumaczyć można tym, iż zapewne przedwojenni mieszkańcy pobliskich miejscowości nie byli majętni i groby usypywali jedynie z ziemi.

Jak każdy cmentarz, również ten w Ewcinie, stanowi świadectwo historii tych ziem, dlatego warto obronić to coraz bardziej upodabniające się do lasu miejsce od zapomnienia.

PJL

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*