„Gonimy Europę i świat, którego już dawno nie ma” – spotkanie z Grzegorzem Miecugowem w Piotrkowie Tryb.

W dniu 11 maja, w środę o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece im. Adama Próchnika odbyło się spotkanie z Grzegorzem Miecugowem. To dziennikarz TVN24, który zasłynął m.in. z prowadzenia programów takich jak „Szkło kontaktowe” czy „Inny punkt widzenia”. Sławę przyniosło mu też pisanie felietonów do Dziennika Łódzkiego oraz występy w Teatrze „Syrena”. Niedawno wydał swoją pierwszą powieść beletrystyczną „Przypadek”. Celem spotkania miała być aktywizacja czytelników w ramach działającego przy piotrkowskiej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki*.

Udział w spotkaniu brali pracownicy biblioteki, czytelnicy oraz zaproszony gość, który miał opowiadać o etapach pracy nad swoją książką. Tym razem jednak efekty były inne od zamierzonych. Już na samym początku spotkania Miecugow odpłynął od tematu przewodniego i rozpoczął rozważania na temat współczesnego świata i cywilizacji. Opowiadał też o niezwykłej przyjaźni i wspólnym języku, jaki znalazł z ks. Michałem Hellerem z Tarnowa. O swojej książce w trakcie spotkania nie napomknął ani słowa. Po długim wywodzie Miecugowa, zaproponowano zgromadzonym zadawanie pytań dziennikarzowi. Można było łatwo zauważyć, że odpowiadanie na większość z nich, nie było gościowi na rękę. Starał się zdecydowanie okrążać każde zagadnienie. Troszeczkę z ironią można powiedzieć, że wyglądało to jak sytuacja rycerza, który mógł do zamku przejść przez most a wybierał drogę naokoło. Efekty nie były za specjalnie dobre, bo Miecugow mieszał się w potoku niekoniecznie potrzebnych słów i gubił wątek swoich wypowiedzi.

Ostatnie pytanie zadane dziennikarzowi dotyczyło kierunku, w jakim zmierza spór polityczno – społeczny. Sam gość nie opowiedział się za żadną partią, ale przywołał myśl Romana Giertycha: „ Silna, zjednoczona opozycja wygra z PIS–em”. „Ale po co?” – odpowiedział Miecugow sam sobie. „Przecież my nieustannie gonimy świat, którego już dawno nie ma. Jesteśmy jednak tak zaślepieni, że za wszelką cenę nie potrafimy tego dostrzec”. Z tą refleksją pozostawił nas gość trwającego ponad dwie godziny spotkania. Słuchacze, może nieco rozczarowani tematem dyskusji, mogli jednak zatopić smutki i udać się do Grzegorza Miecugowa po autograf z dedykacją w jego książce „Przypadek”.

Klaudia Łączkowicz

*Dyskusyjne Kluby Książki to projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Celem programu jest aktywizacja czytelników polegająca na wspólnej dyskusji na temat wybranych książek, recenzowaniu ich oraz udziału w spotkaniach autorskich. Program oparty jest na założeniu, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

 

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*