Sienkiewiczowskie spotkanie w piotrkowskim parku

W środę 26 października piotrkowski Park im. ks. Józefa Poniatowskiego nabrał zupełnie nowego wymiaru. W godzinach popołudniowych pedagodzy i uczniowie (z II LO, ZSP nr 1, Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 1) licznie pojawili się pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza.

Na początku przemawiał przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Waldemar Domarańczyk. W swoim wystąpieniu zawarł przede wszystkim powody dzisiejszego spotkania. Otóż w tym roku Park Poniatowskiego obchodzi 100-lecie swojego istnienia, a sam rok 2016 jest rokiem sienkiewiczowskim. W dalszej części przemówienia zgromadzeni mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Okazuje się np., że owa tabliczka wmurowana w pomnik została w okresie okupacji ukryta przez pana Witolda Stępnia na terenie parku. Dopiero później po wielu latach pewien Piotrkowianin odkupił ją od handlarza na targu i oddał ją w ręce Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa.

Po krótkiej lekcji historii przyszedł czas na część artystyczną. Polonistki, Anna Pęcina z II LO i Żaneta Cypel z TPS, postanowiły połączyć siły i spróbować odtworzyć nam tamte czasy. Wraz z aktorami za sprawą magicznej szafy przenieśliśmy się do domu samego Henryka Sienkiewicza. Dowiedzieliśmy się interesujących rzeczy o wykreowanych przez niego bohaterach w literaturze. Utwierdziliśmy się również w przekonaniu, że twórcy pozytywizmu nie zależało na rozgłosie, pisał po prostu dla Polaków ku pokrzepieniu serc. Po głośnych brawach dla pomysłodawców i wykonawców przedstawienia zostały wręczone nagrody ufundowane przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych. Na zakończenie poszczególne szkoły zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia pod pomnikiem. Aura sprzyjała.

Klaudia Łączkowicz

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*