Piotrków, Sulejów i Czarnocin na czele. Ziemia piotrkowska w rankingu przedsiębiorczych JST

Zacznijmy jednak od danych ogólnopolskich. Z rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju Politechniki Warszawskiej wynika, że najbardziej przedsiębiorczą gminą w Polsce jest Karpacz, gdzie na 1 tys. mieszkańców przypada przeszło 28 razy więcej podmiotów gospodarczych niż w Nowym Dworze w woj. podlaskim. W Karpaczu w 2015 r. na 1 tys. mieszkańców przypadało 795,37 podmiotów gospodarczych. Kolejne miejsca zajęły: gmina miejska Krynica Morska z woj. pomorskiego (362,06 podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców) i zachodniopomorska gmina wiejska Rewal, gdzie wskaźnik przedsiębiorczości wyniósł 352,87.

Jeśli chodzi o powiat piotrkowski i samo miasto, nie jest niespodzianką, że to właśnie Piotrków Trybunalski jest na czele, choć nie ma on powodów do zachwytu, bo w skali całego kraju zajmuje dopiero… 457 miejsce (na prawie dwa i pół tysiąca gmin miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich uwzględnionych w rankingu). Drugie miejsce w naszym regionie, co również nie jest niespodzianką, zajmuje miejsko-wiejska gmina Sulejów, a trzecie, dość niespodziewanie, gmina Czarnocin, co może być spowodowane bliskością do aglomeracji łódzkiej. Kolejne miejsca zajmują gminy: Grabica, Wolbórz (miejsko-wiejska), Moszczenica, Wola Krzysztoporska, Ręczno, Gorzkowice, Rozprza i zdecydowanie zamykające stawkę, Aleksandrów i Łęki Szlacheckie – plasujące się na szarym końcu również w skali całego kraju.

Jeśli chodzi o powiaty ościenne, najwyżej sklasyfikowana w rankingu (zaraz za wspomnianym już Piotrkowem) jest gmina miejska Radomsko – 513 miejsce w skali całego kraju. Za nią plasują się gminy: Bełchatów (miejska), Tomaszów Mazowiecki (wiejska oraz miejska), Budziszewice (powiat tomaszowski) oraz leżące w powiecie radomszczańskim Dobryszyce i Przedbórz.


Ranking przedsiębiorczości gmin powiatu piotrkowskiego i miasta Piotrkowa Tryb.

Według prof. Eugeniusza Sobczaka, twórcy rankingu JST Zrównoważonego Rozwoju i autora opracowania pt. „Rozwój społeczno-gospodarczy a potencjał naukowo-badawczy i edukacyjny”, wskaźnik przedsiębiorczości jest ważną zmienną opisującą rozwój gospodarczy gmin. Daje też obraz, na ile samorządy wpierają działalność gospodarczą. „Samorządy pierwszej piątki tworzą dobry klimat do rozwoju przedsiębiorczości, jak też działają systematycznie w kształtowaniu konkurencyjności inwestycyjnej” – podkreślił.

Nie można się z tym do końca zgodzić. Suche liczby nie ukazują dużego zróżnicowania polskich gmin, których nawet historyczne inklinacje mogą powodować bardziej lub mniej usługowy charakter, a jak wiadomo, od tego głównie zależy ilość podmiotów gospodarczych na danym obszarze. Ogromne znaczenie ma także położenie geograficzne czy odległość od głównych szlaków handlowych. Na czele rankingu są gminy prezentujące turystyczne walory, gdzie przedsiębiorczość wydaje się naturalnym odruchem. Przedsiębiorczość nie można mierzyć również tylko ilością podmiotów gospodarczych. Powinna być brana pod uwagę ich wielkość, tempo rozwoju i co ważne, ich wpływ na lokalny rynek pracy.

Bardzo naiwna jest też teza o dużym wpływie samorządów czy lokalnych polityków na powyższe zjawiska. Dzieją się one raczej niezależnie od nich. Na szczęście.

 

PJL, www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*