Radziecki CKM Maxim – nowy nabytek muzeum w Opocznie

Już od miesiąca – jak czytamy na stronie Muzeum Regionalnego w Opocznie – można oglądać najnowszy nabytek Działu Historii. Jest nim radziecki ciężki karabin maszynowy (ckm) Maxim wz. 1910 (na podstawie Sokołowa). Muzeum wzbogaciło się o egzemplarz wyprodukowany w 1943 roku, który wraz z drewnianą skrzynią transportową, zachowany jest w stanie magazynowym.  Do 24 listopada 2017 roku ckm eksponowany jest na wystawie czasowej „Nabytki Muzeum z ostatnich lat”. Po tym terminie karabin będzie dostępny na stałej ekspozycji historycznej opoczyńskiego Muzeum.

Pierwsze ciężkie karabiny maszynowe dla Armii Imperium Rosyjskiego zakupiono w 1897 roku w zakładach Maxima w Anglii (stąd ich nazwa). Użyto je po raz pierwszy w czasie wojny z Japonią w 1904 roku. Oceny skuteczności nowej broni były tak entuzjastyczne, że postanowiono zakupić licencję ckm-u Maxima.

Produkowany w Tule ckm oznaczono jako wz. 1905. Po paru latach został on zmodyfikowany. Modyfikacje miały na celu uproszczenie produkcji. Najbardziej widoczna była nowa chłodnica wykonana z tłoczonej falistej blachy. Broń wyposażono także w odrzutnik, który poprawił niezawodność ckm-u. Tak zmodyfikowany ckm został oznaczony jako Maxim wz. 1910 (w rzeczywistości był produkowany od 1912 roku).

W trakcie pierwszej wojny światowej armia rosyjska używała obu ckm-ów, były one powszechnie używane także w czasie rewolucji październikowej i późniejszej wojny domowej.

W Związku Radzieckim Maxim wz. 1910 był produkowany nadal bez większych zmian konstrukcyjnych. Jedynymi widocznymi zmianami było wprowadzenie w latach dwudziestych nowej, uproszczonej podstawy konstrukcji Sokołowa i przeskalowanie na początku lat trzydziestych celowników związane z wprowadzeniem nowej wersji naboju 7,62 x 54R mm z pociskiem ciężkim, mającym lepsze parametry balistyczne przy strzelaniu na duże odległości (ta odmiana jest czasem oznaczana jako Maxim wz. 1910/30).

W 1939 roku przyjęto do uzbrojenia nowy ckm oznaczony DS-39 (przez całe lata trzydzieste trwało udoskonalanie konstrukcji). Po uruchomieniu produkcji DS-39 produkcję Maxima wz. 1910 wstrzymano. Jednak próbna eksploatacja nowego ckm-u w jednostkach wykazała, że jest on nadal bardzo zawodny. Dlatego po ataku niemieckim na ZSRR, w czerwcu 1941 roku, wznowiono produkcję Maxima wz. 1910. Zaprzestano jej dopiero po rozpoczęciu masowej produkcji ckm-u SG-43.

Ckm Maxim wz. 1910 znajdował się także na uzbrojeniu Wojska Polskiego. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 ckm-y wz. 1910 były jednym z podstawowych typów broni maszynowej używanej przez polską armię. Maxim wz. 10 był także podstawowym typem ciężkiej broni maszynowej jednostek polskich utworzonych w ZSRR po 1943 r. i Wojska Polskiego po II wojnie światowej aż do 1953 roku (w 1950 roku było ich w wojsku 2503).

red.

foto: muzeumopoczno.pl

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*