Poszukujemy potomków Jana Sadowskiego i Pauliny Fritz z Wykna (gm. Ujazd)

Zwrócił się do naszej redakcji pan Marian Sadowski, zamieszkały w Obornikach (woj. wielkopolskie). Pan Marian niedawno dowiedział się, że jego korzenie wywodzą się z centralnej Polski, a konkretnie ze wsi Wykno, leżącej obecnie w gminie Ujazd (pow. tomaszowski). Ojciec pana Mariana, Gustaw Sadowski, urodził się w Wyknie w 1898 roku. Opuścił rodzinną wieś w 1916 roku osiedlając się na stałe w Obornikach. Jego jedyny znany panu Marianowi brat, Johann, wyjechał na stałe do Niemiec (zmarł w 1992 r.). Czy bracia mieli jeszcze rodzeństwo które pozostało w Wyknie lub najbliższych okolicach? Nie wiemy, ale bardzo możliwe że tak.

Rodzicami Gustawa i Johann’a był Jan Sadowski (zmarły w wieku 30 lat w 1900 roku w Wyknie) oraz Paulina Fritz. Oboje byli ewangelikami. Z kolei rodzicami Jana Sadowskiego byli August Sadowski i Barbara Bahl (oboje urodzeni we wsi Ciosny w 1848 roku).

Informacji o ewentualnych potomkach pozostałej w Wyknie rodziny, pan Marian nie posiada. Wg danych z 1925 roku, Wykno na początku XX w. (leżące ówcześnie w gminie Ciosny) zamieszkiwało 231 mieszkańców, w przeważającej części ewangelików (214), w pobliżu wsi umiejscowiony był cmentarz ewangelicki, na którym najprawdopodobniej spoczywają dziadkowie pana Mariana – Jan i Paulina, oraz pozostała rodzina.

Pan Marian Sadowski poszukuje jakiejkolwiek informacji o swoich przodkach, a także o ewentualnie żyjących osobach posiadających wspólne z nim korzenie.

red.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*