Opoczyński folklor na Spotkaniu Regionów w Łodzi

W dniu 25 stycznia śpiewający reprezentanci Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, „Bukowianki” i „Kraśniczanki”, występujące pod wspólną nazwą „Opocznianki”, wzięły udział w Noworocznym Spotkaniu Regionów Województwa Łódzkiego, które odbyło się w Łódzkim Domu Kultury.

Opoczyńskie zespoły, przygotowane przez instruktora MDK Kamillę Biniek-Kaczorowską, zaprezentowały staropolskie kolędy i pastorałki. Dwa pierwsze utwory odśpiewane zostały gwarą i a capella, następne już z akompaniamentem kapeli rodzinnej Bińków. Duże zainteresowanie wzbudzili Radosław Biniek, grający na zabytkowej harmonii trzyrzędowej, 24-basowej z początku XX wieku oraz Kamila Biniek-Kaczorowska grająca na jednostronnym bębenku z sarniej skóry.

Spotkanie w Łodzi miało na celu prezentację bogactwa etnograficznego województwa łódzkiego w zakresie folkloru muzycznego, integrację twórców ludowych, stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i poznawania własnego dziedzictwa oraz podtrzymywanie i pielęgnowanie tradycji ludowych związanych z obrzędami kolędowania. Oprócz regionu opoczyńskiego swoich przedstawicieli miały też regiony: wieluński, sieradzki, rawski, łowicki oraz pogranicze wieluńsko-radomszczańskie. Była to dobra okazja do zaprezentowania walorów  opoczyńskiego i jego promocji, a także skonfrontowania się z innymi regionami.

Źródło: ldk.lodz.pl

Foto: A. Białkowski, Łódzki Dom Kultury

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*