Nowości wydawnicze: Tylko mnie pogłaszcz… Listy do Haliny Poświatowskiej

Opowieść o miłości i przyjaźni Haliny Poświatowskiej i Ireneusza Morawskiego. Owiane tajemnicą, nieznane miłosne listy do Haliny Poświatowskiej.

Ona – poetka chora na serce. On – niewidomy literat. Poznali się pod koniec 1956 roku. Tak rozpoczął się jeden z najpiękniejszych romansów w polskiej literaturze XX wieku. Ale kiedy Haśka wyjechała na operację serca do Stanów Zjednoczonych, zostały im tylko listy. Aż do dziś niepublikowane. Choć sama adresatka przygotowywała je do druku, Ireneusz nie zgodził się na ich wydanie.  Dziś czyta się je jak najpiękniejszą opowieść o uczuciu dwojga nadwrażliwców i najczulszy portret genialnej poetki.

Ireneusz Morawski, urodzony w 1935 roku w Nowogródku. W wieku 2 lat zachorował na zapalenie opon mózgowych, czego konsekwencją była utrata wzroku. Debiutował opowiadaniem „Spotkanie z Marią” w 1957 roku. Przez lata był aktywnym działaczem Polskiego Związku Niewidomych. Czytelnicy Haliny Poświatowskiej poznali go jako tytułowego bohatera „Opowieści dla przyjaciela”, autobiograficznej książki wydanej w 1967 roku. Zmarł we Wrocławiu w 2011 roku.

Miliony miłośników Poświatowskiej poznały Ireneusza Morawskiego dzięki „Opowieści dla przyjaciela”. Po ponad pół wieku spełnia się jedno z największych marzeń zmarłej w 1967 roku Haliny – listy trafiają do czytelników.

Opracowanie: Mariola Pryzwan, wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*