Z miasta na wieś – migracja w regionie piotrkowskim w 2016 r. Bełchatów i Piotrków na czele niechlubnej listy

Sulejów, Wola Krzysztoporska i Rozprza – te gminy znalazły się na czele najchętniej zamieszkiwanych w powiecie piotrkowskim według Rankingu gmin pod względem salda migracji wewnętrznych opracowanym przez GUS. Niewielkim wzrostem mieszkańców mogą pochwalić się Aleksandrów, Moszczenica, Czarnocin, Wolbórz i Ręczno. Ujemne, choć w niewielkim stopniu, saldo migracji odnotowano zaś w gminach Łęki Szlacheckie, Grabica i Gorzkowice.


Zestawienie gmin powiatu piotrkowskiego i miasta Piotrkowa Tryb. pod względem migracji wewnętrznych na pobyt stały w przeciągu 2016 r.

Ludzie w naszym regionie uciekają natomiast z dużych miast. W ciągu 2016 roku ubyło mieszkańców Bełchatowa (-622), Piotrkowa Trybunalskiego (-206), Opoczna (gmina miejsko-wiejska, -190), Radomska (-164) i Tomaszowa Mazowieckiego (-131). Szczególnie dramatycznie przedstawia się sytuacja Bełchatowa, którego ubytek mieszkańców porównywalny jest do takich miast jak Częstochowa, a jak wiadomo, są to miasta nieporównywalne pod względem wielkości i liczby ludności. Kolejny z ujemnym saldem jest Piotrków, który w innym, niedawno opublikowanym rankingu dotyczącym wysokości średnich zarobków w miastach na prawach powiatu, zajął wstydliwe… ostatnie miejsce! (na 66 miast).

Niska płaca to chyba główny powód odpływu mieszkańców, którzy migrują do miast rozwijających się, dających perspektywy, lub na wieś, do życia bliżej przyrody, w bardziej sprzyjających zdrowotnie warunkach.

red.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*