Lutowe błyskawice na ziemi piotrkowskiej: fakty i przepowiednie

Zimowe burze i uderzenia piorunów są w naszym regionie zjawiskiem niemal tak samo rzadkim jak opady śniegu latem, ale się zdarzają. Świadczą o tym chociażby ostatnie trzy lata. Samotne, zagubione w zamieciach śnieżnych gromy uderzały tu w lutym. Przykładem tego był choćby niedawny, bardzo wczesny poranek 24 lutego, kiedy to około godziny 4.40 błyskawice rozświetliły niebo uderzając w północną część Piotrkowa oraz pomiędzy Wolborzem a Żarnowicą (na zdj.). Niezwykłe może być to, iż rok wcześniej błyskawice również zawitały zimą na ziemię piotrkowską tylko na jeden dzień, i to dokładnie… 24 lutego, uderzając po południu tego dnia między Piotrkowem a Bełchatowem.

Kolejną ciekawostką jest to, iż dwa lata wcześniej (w 2015 roku), nocą z 7 na 8 lutego, błyskawica dała o sobie znać uderzając tak jak niedawno, między Wolborzem a Żarnowicą. To były jedyne takie zjawiska na terenie byłego województwa piotrkowskiego w styczniu i lutym w ciągu trzech ostatnich lat co powoduje, iż powtarzalność dni i miejsc uderzeń piorunów może zastanawiać.

Powyższe tylko potwierdza, iż zimą burze są w Polsce zjawiskiem wyjątkowym. Powód jest prozaiczny: powstają one ze zderzenia ciepłych i zimnych mas powietrza, a o te zimą trudno.

Co mogła oznaczać burza w Polsce w lutym? Według naukowców w sumie niewiele poza tym, że zjawisko stanowi pewną ciekawostkę. W tradycji ludowej odnoszono się jednak do tego zjawiska z większą estymą wiedząc, iż jest ono niezwykłe, czy nawet boskie. Najczęściej twierdzono, że burza zimą oznacza, iż przyszły rok będzie głodny (nieurodzajny). Były też inne przysłowia, bardziej optymistyczne:

W lutym aura burzliwa – wiosna rychliwa.

Silne wiatry przy końcu lutego, spodziewaj się zatem lata żyznego.

Jak wiadomo wróżby ludowe nie są do końca wiarygodne, jednak zawierają pewną mądrość naszych przodków, którzy tworzyli je na podstawie własnych obserwacji, w czasach gdy przepowiadanie pogody oparte o naukę dopiero się rodziło. Wiedza ta potrzebna była mieszkańcom wsi m. in. przy planowaniu zasiewów czy zbiorów. Czy jednak wróżby dotyczące zimowych piorunów sprawdzą się w tym roku, czy nie – pokaże czas.

red.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*