Fotograficzne znalezisko w Opocznie

Podczas prac porządkowych na strychu jednej z opoczyńskich kamienic znalezionych zostało kilkadziesiąt małych, tekturowych pudełek przez kilkadziesiąt lat zawierały tajemniczą na pierwszy rzut oka zawartość. Każde pudełko mieściło w sobie kilkanaście prostokątnych płytek z cienkiego szkła. Po dokładniejszych oględzinach okazało się, że niewielkie płytki to nic innego jak szklane negatywy fotograficzne.

Drobiazgowa analiza znaleziska przeprowadzona w Muzeum Regionalnym w Opocznie pozwoliła ustalić, że szklane negatywy pochodzą z jednego z najstarszych zakładów fotograficznych w Opocznie. Zakład Czesława Wojciechowskiego znajdował się w kamienicy przy Pl. Tadeusza Kościuszki 20 (róg z obecną ulicą S. Kowalskiego) i prowadził działalność jeszcze do lat 90. XX w. Szczególnie cenna okazała się zawartość szklanych negatywów, na których kilkadziesiąt lat temu, w zakładzie fotograficznym uwieczniano kadry z życia mieszkańców Opoczna i regionu. Praktycznie wszystkie z kilkuset szklanych płytek prezentują pozowane zdjęcia okolicznościowe wykonywane głównie w latach 60. XX w. przy okazji ślubów, komunii, chrztów i innych ważnych uroczystości rodzinnych. Wiele zdjęć przedstawia postacie w tradycyjnych opoczyńskich strojach ludowych. Zbiór w doskonały sposób obrazuje między innymi zmieniający się sposób ubierania mieszkańców, w którym coraz mniej jest elementów ludowego stroju opoczyńskiego. Ponadto znalezisko obrazuje ewoluowanie technik fotograficznych na przestrzeni lat.

Prezentowany zbiór stanowi uzupełnienie posiadanej już przez Muzeum Regionalne w Opocznie bogatej kolekcji szklanych negatywów. Zostały one przekazane opoczyńskiej placówce przez panią Adelę Wojciechowską, żonę właściciela zakładu fotograficznego, Czesława Wojciechowskiego. Stan zachowania znacznej większości z odnalezionych przez Piotra Woźniaka negatywów jest na tyle dobry, że umożliwia wywołanie fotografii.

foto: www.opoczno.pl

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*