Zapomniane miejsca: Tysiące czerwonoarmistów w piotrkowskim lesie

Dla młodych piotrkowian całkowicie nieznany. Dla starszych politycznie niepopularny, odległy i zapomniany. Może częściej trafiają tam przypadkowi kierowcy, z uwagi na jego bliskość od zajazdu i baru, zaciekawieni widocznym z daleka symbolem gwiazdy.

Cmentarz wojsk radzieckich w Piotrkowie Trybunalskim został założony w 1967 roku. Autorami bardzo ciekawego projektu cmentarza byli łodzianie Stanisław Żałobny i Michał Gałkiewicz. Cmentarz usytuowany w lesie wolborskim, przy ulicy Rakowskiej, założony został w miejscu zbiorowego pochówku radzieckich jeńców wojennych ze stalagów 237 i 267/z. (według szacunkowych danych pochowano tu w okresie II wojny światowej od 4 do 7 tysięcy osób). Obecnie na cmentarzu w 252 zbiorowych mogiłach spoczywa 1137 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o wyzwolenie ziem piotrkowskiej, radomszczańskiej, bełchatowskiej, wieluńskiej i łaskiej, w większości ekshumowanych z innych miejsc pochówku po II wojnie światowej.

Cmentarz, mimo że z większością nagrobków obrośniętych mchem, jest jednak w stosunkowo dobrym stanie jak na swoje lata, ciągle co jakiś czas sprzątany i ozdabiany sadzonymi na jego terenie kwiatami. W rocznicę styczniowego wyzwolenia Piotrkowa i okolic odwiedzany jest przez skromne delegacje samorządowców. Poza tym raczej nikt tam nie zagląda, a na co dzień słychać już tylko szum drzew i odgłosy przejeżdżających nieopodal samochodów. Poległym to wystarczy. Nam pamięć o przeszłości, o czasach gdy wyzwalano ziemię piotrkowską spod okupacji hitlerowskiej w 1945 roku, jest potrzebna.

PJL

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*