Baba Wielkanocna, czyli przedświąteczny przegląd w Opocznie

W niedzielę 2 kwietnia 2017 roku w Miejskim Domu Kultury w Opocznie można już było poczuć klimat zbliżających się świąt wielkanocnych.  Inspiracją do tego były dwa wydarzenia: Opoczyński Kiermasz Wielkanocny i Wielkanocna Baba czyli Przegląd Wielkanocnych Stołów.  W przeglądzie, którego celem jest kultywowanie tradycyjnego w ludowej kulturze opoczyńskiej strojenia i zastawiania stołów na święta wielkanocne oraz przygotowywania świątecznych potraw, prezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z podopoczyńskich wiosek: Bielowic, Woli Załężnej, Bukowca Opoczyńskiego i Brzustówka. Wśród potraw, pod którymi uginały się stoły królowały wędliny, potrawy z jaj oraz ciasta wypiekane według oryginalnych, tradycyjnych przepisów, m.in. paschy, baby, baranki, mazurki.

Baba Wielkanocna rozpoczęła się wspólnym występem na scenie zespołów śpiewaczych KGW: „Bukowianki”, „Sitowianki”, „Wolowianki” i „Kraśniczanki”.  Najbardziej oczekiwanym momentem Przeglądu Stołów Wielkanocnych była degustacja przygotowanych potraw. Każdy kto przybył do Miejskiego Domu Kultury w Opocznie mógł całkowicie bezpłatnie spróbować oryginalnych potraw, jeszcze do niedawna królujących na świątecznych stołach w regionie opoczyńskim. Chętnych na spróbowanie smakołyków było wielu i potrawy w oka mgnieniu znikały ze stołów.

Przeglądowi Stołów towarzyszył Opoczyński Kiermasz Wielkanocny. Mieszkańcy mogli zakupić ozdoby świąteczne, wśród których najwięcej było pisanek, palm, stroików, serwetek i koszyczków. Było barwnie i wszystkim udzielił się nastrój nadchodzących świąt. Organizatorzy zadbali również o to, by chętni mogli sami wykonać sobie ozdoby świąteczne i zorganizowali w trakcie kiermaszu warsztaty tradycyjnej twórczości. Warsztaty prowadziły twórczynie ludowe Bogumiła Madej i Ewa Kata. Cała impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy przybyli tłumnie z całymi rodzinami.

na podstawie: mdkopoczno.pl

foto: mdkopoczno.pl

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*