Adolf Hitler w Bogusławicach

W dniach 8–12 września 1939 r. na lotnisku polowym w Bogusławicach pod Wolborzem stacjonowało niemieckie zgrupowanie samolotów zwiadowczych i wsparcia pola walki. Miał przybyć tu sam Adolf Hitler. Niektórzy historycy dzień jego przybycia datują na 11 września, kiedy to na podwolborskie lotnisko miał przylecieć samolotem Junkers Ju 50 z Nowej Wsi. Z zachowanego z tamtych czasów zdjęcia i jego opisu wynika jednak, iż Hitler mógł tu być dwa dni wcześniej. Na zdjęciu, które na pamiątkę zachował sobie pewnie jeden z uczestników tamtego spotkania, Hitler wymienia uścisk dłoni z dowódcą jednostki II (Schl)./ LG 2

Na fotografii po prawej stronie widnieje podpis dokonany prawdopodobnie przez samego Führera: „Adolf Hitler – Polska we wrześniu 1939 r.”
Pod zdjęciem napisano „Na pamiątkę polskiej kampanii 1939. Nasz Führer z lotnikami w Wolborzu 9 września 1939” .
Niech ta fotografia będzie kolejną zagadką dla historyków zajmujących się II wojną światową.

Przemysław J. Łaski

  1. Słyszałem kiedyś wprawdzie o tym wydarzeniu, ale nie sądziłem, że zachowało się jakiekolwiek zdjęcie je dokumentujące. A tu, proszę bardzo… Gratuluję dociekliwości i źródeł!!!:-) Jestem pod wielkim wrażeniem!!! Dodam tylko może, że owe lotnisko pod Bogusławicami zlokalizowane było na polach za dzisiejszymi blokami w klinie dróg prowadzących do Komornik.

  2. Też słyszałem od babci o wojskowym lotnisku (obecnym lub przygotowywanym) za cmentarzem w Wolborzu między drogami na Ujazd i do Komornik. Faktycznie jest tam (celowo?) wyrównana ogromna połać terenu, położona dość wysoko, bez pobliskich drzew, co rzeczywiście dobrze pasuje do lotniska. Dzisiaj są tam pola uprawne.

    1. To bardzo ciekawa sprawa z tym lotniskiem i Hitlerem w Bogusławicach, może żyją jeszcze jacyś świadkowie tamtego zdarzenia, albo osoby mające bezpośredni przekaz od tych którzy to widzieli na własne oczy.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*